Jak cvičit s ohledem na ženský cyklus

Jak cvičit s ohledem na ženský cyklus


Barbora Davidova

Našim dalším hostem Femspace je Barbora Dávidová; skvělá trenérka a koučka, která pomáhá ženám s jejich fyzickým i psychickým zdravím.

Barů se již 8 let věnuje zdravému životnímu stylu. Je fitness trenérka, koučka a nyní i průvodkyně online programu pro ženy - „Cykluj svůj trénink jako žena“. Barů pomáhá ženám s jejich fyzickým i psychickým zdravím a k jednotlivým tréninkům přistupuje s ohledem na ženský cyklus. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také správné stravování a mindset. I toto jsou atributy Barů programu.

Barů, cituji z Tvého profilu a webu: “Chci tvořit fyzicky a psychicky zdravé ženy s ohledem na jejich cyklus”. Proč jsi se rozhodla jako trenérka a koučka zaměřit na ženský cyklus?

Děkuji za milé představení, a především děkuji za pozvání do rozhovoru, vážím si toho. Asi než se dostanu k tomu, proč jsem se rozhodla věnovat se zařazování ženství do tréninkových plánů, je důležité zmínit, že to trvá poměrně chvilku a zároveň už docela dlouho.

Trénuji už zhruba 6 let, převážně ženy, v jakémkoli věku. Někdy bylo dost náročné psychicky zvládnout tolik příběhů, být součástí tolika životů a nepřipouštět si to k tělu. Moje hlava se bránila a nedokázala pochopit, proč nedají do tréninku maximum a chtějí si tolik povídat, zkrátka byla jsem jejich ‚kadeřnice‘, takový neoficiální název pro psychologa. Když se na to dívám teď zpětně, jsem pyšná, že jsem vnímala cyklus mých klientek už tenkrát. Přirozeně podle jejich slov, jako jsem nafouklá, bolavá, bohužel i ošklivá a taková nějaká, jsem věděla, že se blíží menstruace a trénink bude o to jednodušší. Nikdy jsem netlačila na pilu. V první vlně karantény, přišlo uvědomění si, že moje kariéra trénovat sportovce nebude tolik jednoduchá, protože prorazit jako žena je mnohem náročnější. V tu dobu přišlo seznámení s Káťou, s Bagniari, zajímání se o ženství a konečně i vděk, za moje klientky, za mojí správnou intuici, že celou dobu jdu správnou cestou.

Jsem trenérka, která dbá na ženské zdraví, přizpůsobuje tomu tréninky, ale zároveň jsem jejich parťák a psychická podpora. Cítím rozpoložení mých klientek a někdy raději věnujeme víc času povídání si, než samotnému tréninku. Dřív jsem měla výčitky svědomí, teď to vnímám jinak, pozitivně, protože vždy odchází s úsměvem na rtech. To je pro mě víc, než fotit vzhledové výsledky. Proto i ta moje věta, tvořím fyzicky a psychicky zdravé ženy.

Sama na sobě už mám vyzkoušené, že my ženy jsme jiné a nikdy jsem nechápala v čem to je. Teď, když i já sama vnímám svoje tělo, vzdělávám se, začínám chápat, že se nelze srovnávat s muži. Jsme cyklické, máme jiné hormony, jsme více emotivně založené a všechno toto, musíme brát v potaz nejen při tréninku, ale také v celkovém zdraví.

To, co bude fungovat na 10 chlapů, nebude fungovat ani na jednu ženu. To si musí uvědomit každá žena, jinak bude donekonečna otrokem diet, přetrénování a následnému následku na zdraví.

Měly by ženy přizpůsobit trénink jejich cyklu?

Všechny ženy většinou řešíme to stejné. Postavu, ať je to zadek, boky, břicho, ruce, zkrátka celkový vzhled a bohužel rychle se dostaneme do nekonečného koloběhu a nevíme, jak z něj pryč. Chceme všechno rychle, hned a jsme ochotné pro to udělat cokoliv, většinou na úkor zdraví.

 Nepatřím mezi ženy, které ztratily menstruaci, možná i proto, že ráda jím a nikdy jsem nešla do extrémních diet, ale za to patřím do skupiny žen, které to přeháněly s tréninkem. Čím víc, tím líp, že? Bohužel následné nabírání na váze, mi rozhodně zaručilo psychické trápení a nesnášení mého těla, došlo k negativnímu vnímání mě samotné. S tím také spojená únava, bolesti, zavodnění. 

“Je čas přijmout fakt, že jsme ženy cyklické. Všechny do jedné. A pokud pochopíš svůj cyklus,  stravování a nastavení tréninků tak mi věř, že tvůj život bude konečně svobodnější”

Přesně toto jen ten důvod, proč my ženy musíme náš cyklus začít vnímat v celém našem životě, především i v tom tréninku. Naše hormony se během měsíce mění, tím pádem se mění i naše fyzická síla, a to musíme přestat ignorovat, protože to stejně bude mít kontraproduktivní následky. Nebudou výsledky, pouze škodíme svému zdraví, ale také své psychice. Např. když máte menstruaci a na trénink se opravdu necítíte, protože je normální cítit se unavená, tak na trénink se nenuťte, nebo naopak si ho udělejte jednodušší. Je to o poslouchání svého těla, ne o poslouchání odrazu v zrcadle.

Na tvém webu nabízíš klientům primárně trénink ale také koučink, a konzultace. S čím můžeš ženám pomoci? V čem je tvůj přístup unikátní?

Opravdu z mého pohledu nedokážu posoudit, v čem je můj přístup unikátní a zda unikátní vůbec je. Věřím, že odbornic na ženské zdraví začíná už opravdu u nás v ČR přibývat, proto i věřím že naše rady jsou více méně podobné. Pokud se tedy řídíme ženským cyklem.

Jak chci působit na svoje klientky já, je moje přirozenost. Ukazuji ženám, že jsem jednou z nich. Nejsem super, ani ukázková a rozhodně nejsem ve všem stoprocentní. Povídám jim moje zkušenosti, moje rady, ale z praxe, mluvím s nimi jejich řečí.

Žádné odbornosti, žádné naučené poučky, či nesplnitelné úkoly, kterými jim mohu spíš ublížit. Těch informací je všude nekonečně moc, následně se v nich nedokážeme vyznat a nejlépe chceme vyzkoušet všechno hned a po týdnu čekáme výsledek. Učím ženy přesný opak a řídím se jednoduchým pravidlem – v jednoduchosti je krása. Vždy se snažím vysvětlit vše jednoduše a všechno na příkladech, lidská představivost funguje lépe v praxi než teoreticky.

V neposlední řadě každá žena potřebuje něco jiného, jedna potřebuje usměrnit v tréninku, jiná ve stravě a jiná psychicky, ale každá potřebuje pochopit, že život není o vzhledu.

Jak si mohou ženy upravit svůj trénink podle cyklu?

Je těžké radit ženám jaké sportovní aktivity mají upřednostnit v jednotlivých fázích, protože každou ženu baví něco jiného. Skupinkové lekce, fitness, běh, či dokonce chůze. Každý pohyb se počítá a každá žena by to měla dělat hlavně s radostí a s vědomím, že to prospívá zdraví.

Já osobně jsem zastánce silového tréninku, a že každá žena by ho ve svém tréninku měla mít. Tím ale nemyslím klasické fitness, kde se po celým dni sezení zase posadíte na posilovací stroje. Komplexní trénink na celé tělo, kde se zapojí všechny svalové skupiny, vč. středu těla i nervové soustavy.

období menstruace bych raději dbala na klidnější formu tréninků, klidně i silové tréninky s menší váhou, jógu, chůzi a zaměřila bych se na aktivní regeneraci. Raději bych vynechala zbytečně náročné skupinové lekce, kde se tepová frekvence pohybuje vysoko.

Ve fázi folikulární a ovulační si můžeme dovolit tréninky náročnější, máme mnohem více síly, energie, ale pozor – i v těchto fázích se může stát, že budete unavené psychicky a někomu sice na stres pohyb rozhodně prospěje, ale někdo je unavený a raději ten trénink je lepší vynechat. Když to budeme brát pouze z fyzické stránky, jsme rozhodně nejvýkonnější v dynamické fázi, tedy folikulární. Já osobně miluji v této fázi silové tréninky.

Ve fázi luteální se trénink zase malinko zmírňuje, je důležité vnímat svoje tělo, protože každá žena premenstruační fázi prožívá jinak. Já pak raději vynechávám činky, vezmu švihadlo, gumy a trénink dělám zábavnější.

V každé fázi musíme vnímat naše tělo, nejen jak se hormony mění, ale také po psychické stránce. Navíc nás ovlivňuje během dne X faktorů, jako je práce, rodina, vztahy, ale také denní světlo, či roční období. Naše ženská intuice opravdu funguje, proto jí vnímejme hlavně na tom tréninku.

V jaké fázi cyklu nejefektivněji nabíráme svaly?

Trochu se bojím odpovědět na otázku, kdy nabíráme nejefektivněji svalovou hmotu, protože bohužel ještě mnoho žen se toho bojí. Naše tělo ale opravdu nefunguje jako mužské, po zvednutí činky nám nikdy svaly nenarostou stejně velké jako mužům a už vůbec ne tak rychle. Efektivní tréninky z hlediska svalové hmoty jsou ve fázi menstruační i folikulární, je to díky estrogenu v našem těle. I přesto bych ale ve fázi menstruace, alespoň tedy první dva až tři dny, doporučila tréninky mírnější. I když v těchto fázích regenerujeme nejlépe, i díky sacharidům, dopřávejte si ženy prosím regeneraci v každé fázi stejně. Regenerace je stejně důležitá jako trénink.

Ženský cyklus má vliv na zadržování vody. Proč dochází k zadržování vody u některých žen více? Je možné ovlivnit zadržování vody během cyklu?

Zadržování vody trápí spoustu žen, ale zase taková věda v tom není, pokud tedy nebudeme řešit lymfatický systém a jeho nefunkčnost, který je spojen s velkým zadržováním vody v těle.

V ovulační fázi se naše tělo přirozeně více zaleje vodou, je to přirozené a ženy se s tím musí smířit a zbytečně s tím nebojovat – mohou za to naše hormony. Zbytečně velké zavodnění můžeme ovlivnit právě naším jídelníčkem – přesně v této fázi můžeme malinko ubrat sacharidy, a naopak nebát se tučných jídel, jen poznamenávám dobře tučných jídel.

Co bys ženám poradila ohledně stravování a jídelníčků?

Výživový poradce nejsem, i když doufám brzy budu poradce Performance univerzity, kde se zabýváme zdravím jako takovým.  Rovnou chci zmínit, že nejsem zastáncem jídelníčků, nevidím v tom bohužel smysl, kdy žena bude dodržovat měsíc něco a následně se stejně vrátí zpátky ke starým návykům. Chci ženy učit jíst a především se jídla nebát, neřešit každé sousto a každou kalorii. Zase se vracím k pravidlu – v jednoduchosti je krása.

Každou mou ženu učím kupovat co nejméně zpracované a kvalitní potraviny, na talíř si dát od všeho něco, co mají rády a nad ‚špatným‘ jídlem přemýšlet, co jím dá a jak jim uškodí na zdraví. Když si všechno toto spojí, a navíc pochopí stravování dle cyklu, tzn. kdy si můžeme jako ženy dopřávat sacharidy, a kdy naopak více tuky – věřte, že v tu chvíli se stanete každá žena svobodnou.

Tuky nás daleko lépe zasytí, zlepšují dokonce koncentraci a výkonnost mozku a především se vyhneme před menstruací neřízenému jezení sladkostí, takže tip pro vás ženy, když vás bude honit mlsná, nebojte se kysané smetany, či mascarpone, s ořechovým máslem, lesním ovocem s trochou skořice. Uspokojí vás to psychicky, že máte něco sladkého a vaše tělo vám poděkuje.

Můžeš nám prozradit něco o tvém novém online programu „Cykluj svůj trénink jako žena“?

Dlouho jsem přemýšlela, jak bych také mohla fungovat online a zajistit si tak také určitý příjem. Nejen tato situace mě jako provozovatelku fitness ovlivnila, ale také už nechci pracovat 13h denně.

Tak přišel nápad na online program, jen jsem nevěděla, jak ho uchopit. Ano mohla jsem vytvořit home gym program, ale já nikdy nebudu online osoba, chci si zachovat můj osobní přístup, navíc mi rvalo srdce odmítat ženy na tréninky z důvodu mého plného diáře.

Tak vzniknul program Cykluj svůj trénink jako žena, troufám si říct jako jediný u nás v ČR bere v potaz trénink spojen s ženským cyklem. Program je pro omezený počet žen, je na tři měsíce a každý měsíc má 4 fáze, kdy každá žena začíná ve své fázi.

Není to celé jen o trénování, stravě, ale také o spoustě úkolů, nových znalostech, posouvání hranic ne komfortu, ale především o našich online hovorech, kde komunikujeme všechny společně. Všechny se respektujeme a ukazujeme si, že každá řešíme to stejné. Jsme v tom společně a mým hlavním cílem je všechny tyto ženy naučit k respektu k ostatním ženám, ale především k sobě samotné.

Každou ženu v programu to má naučit trénovat dle cyklu a nepřehánět to, no zároveň pochopit, že pohyb je nezbytný pro naše zdraví. Každá žena se bude umět svobodně stravovat, nestresovat se z odrazu v zrcadle a každou ženu to naučí něco nového. Především to ale vytvoří komunitu žen, které se budou navzájem podporovat.

Jsme momentálně na konci prvního měsíce a mým největším cílem je, dostat tyto ženy do konce, protože na konci je opravdu čeká sladká tečka. Sebehodnota, sebeláska a sebeúcta. Až se toto povede a všechny ženy si splní svoje cíle, které si daly na začátku programu, budu nejšťastnější ženou i já, že jsem vytvořila něco, co má smysl.

Jakým životním mottem se řídíš?

jednoduchosti je krása je kouzlo života, ale přeci jenom to pravé motto pro mě je stay strong, možná to s ním někdy přeháním, možná se někdy hodí více, či někdy méně. Rozhodně by se méně mělo hodit ohledně mé osoby, a tak vám tedy řeknu i tajemství o mě – svojí vnitřní ženu ještě pořád hledám, hledám jí po stránce emoční, citové, ještě mi to nejde vychutnávat si ty pravé nekontrolovatelné emoce, ale to je přesně ta práce na mě samotné, to je ten můj příběh.

Na co jsi v životě nejvíce pyšná?

Tak jako každá z nás má svůj příběh, proto prosím všechny ženy, nesuďte vzhled, chování, ani emoce, nikdy totiž nevíte, co se za tím skrývá. Někdy je prostě lepší poslouchat, či být ticho.

V čem ale rozhodně už být ticho nechci je můj kus práce, kterou jsem během osmi let vytvořila. Jsem pyšná na to, kam den, co den posouvám svoje fitko, kam posouvám samu sebe jako trenérku a osobu, že se den, co den vzdělávám a snažím se pomáhat a inspirovat ženy kolem sebe. S pokorou chci hlásat do světa, že jsem pyšná na svojí práci.

Jsem pyšná ještě v jedné věci a tím chci také zmínit pro mě inspirativní ženu, kterou je Michelle Obamová, žena, která vydržela mnohem delší cestu, než být jen první dámou prezidenta (jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla). O tom je i můj partnerský vztah, na který jsem pyšná už 8 let – protože vztah je nekonečná práce a pokud na něm přestanete pracovat, rozpadne se. To je kouzlo dlouhodobých harmonických vztahů, nejen užívat si radost, ale především překonávat překážky.

 

Sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku, kde sdílíme nejnovější články a informace.  

Navštivte náš e-shop:
BIO bambucké máslo a aktivní látky z konopí
 
Tampony a vložky zcela bez plastů a chemikálií
Nakombinujte si počet a velikost podle potřeb
Doručeno bezstarostně, každé 3 měsíce

Produkty v tomto článku