Femspace

Blog o všech aspektech ženského cyklu. Nejnovější vědecké poznatky, inspirace a rozhovory s odborníky napříč obory.

7 překvapivých způsobů, jak se tělo mění během cyklu

V průběhu menstruačního cyklu prochází ženské tělo mnoha vnitřními i vnějšími změnami, a řada z nich se odvíjí primárně od kolísajících reprodukčních hormonů, které tělo připravují na možnost oplodnění a následné těhotenství.  V článku se podíváme na takové změny, které na sobě můžeš během měsíce pozorovat, ale kterých sis možná dosud nevšimla, nebo sis je třeba s reprodukčními hormony vůbec nespojovala!  Fyzický vzhled Taky máš někdy pocit, že vypadáš úplně jinak než pár dní zpátky, a viníš z toho očekávanou menstruaci? Nejsi daleko od pravdy, fáze cyklu a konkrétně hormony, které menstruaci řídí, totiž do jisté míry skutečně mění tvůj vzhled.  Po skončení menstruace a s blížící se ovulací dává hormon estrogen pleti zdravý lesk, ale ovlivňuje také rovnováhu tekutin, což se může odrazit na...

Přečíst

Jak začít sledovat svůj menstruační cyklus?

Mít přehled ve svém cyklu je navíc užitečné jak pro ženy, které chtějí zvýšit šance na početí, tak i pro ty, které by se těhotenství aktuálně rády vyhnuly. V článku zjistíš, jak začít efektivně sledovat svůj menstruační cyklus a hlavně 3 hlavní důvody, proč se to může vyplatit. 

Přečíst

Endometrióza: časté otázky a odpovědi

Ne, není to jen bolestivá menstruace a ano, může se objevit v každém věku.  Endometriózou statisticky trpí 1 z 10 žen, a přesto okolo tohoto onemocnění panuje zmatek, nedostatek informací a řada mýtů. Pojďme si zodpovědět několik hlavních otázek, které by tě ohledně endometriózy mohly zajímat: Pro zopakování… co je to endometrióza?  Endometrióza je chronické zánětlivé onemocnění, při němž tkáň podobná děložní výstelce (tzv. endometrium) roste mimo děložní dutinu. Nesprávně umístěná tkáň stejně jako výstelka v naší děloze reaguje na pravidelné hormonální výkyvy. Roste a sílí v průběhu menstruačního cyklu, což spouští zánětlivou reakci a vede k nepříjemným symptomům. V kterém věku se může endometrióza objevit?  V jakémkoliv věku. Endometrióza postihuje odhadem 1 z 10 žen v reprodukčním věku, tedy obvykle ve věku 15 až 49 let. (1) První symptomy endometriózy se...

Přečíst

7 bylin pro zmírnění bolesti během menstruace

S příznaky premenstruačního syndromu (PMS) se potýká až 70-80% žen (minimálně jednou za život). Jedná se například o bolesti břicha, prsou nebo hlavy, křeče, pocit nadýmání, akné, úzkost, nebo pocit nedostatku energie. Každá z níže uvedených bylin a extraktů nabízí specifické výhody, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné symptomy spojené s menstruačním cyklem. 

Přečíst

Menstruační *red flags*: 7 signálů, na které si dát pozor

Menstruace je pro nás ženy takovým pravidelným soukromým reportem, že vše funguje, jak má, nebo naopak může upozornit na určité nedostatky či zdravotní potíže. To je jedním z mnoha důvodů, proč by měl ženu zajímat stav její menstruace bez ohledu na to, zda aktuálně těhotenství plánuje nebo ne. Pojďme si představit 7 varovných signálů, které bys během menstruace určitě neměla ignorovat!

Přečíst