Pojďme se podívat na to, jak funguje menstruační cyklus a co se z pohledu fyziologie děje v ženském těle.
Přečíst
Vajíčko po uvolnění přežívá 12-24 hodin, ale mužské spermie dokážou po nechráněném pohlavním styku v těle ženy vydržet až 5 dní a vyčkat na moment, kdy je vajíčko připraveno. (1)
Přečíst
I když to tak obecně příliš nevnímáme, ženské zdraví a cyklus není o menstruaci. Je to o ovulaci. Proč je ovulace důležitá, jaké jsou její typické znaky a jak můžeš pomocí jednoduchých kroků svůj cyklus a menstruaci sledovat?
Přečíst
O tom, že se hormony podílí na ukládání tělesného tuku, už jsi nespíš slyšela. O jaké konkrétní hormony se ale vlastně jedná a jak můžeš ovlivnit svoji hmotnost a množství tuku v těle, aniž bys tím ohrozila své hormonální zdraví? Hormony jsou chemickými posly tvého těla, které pomáhají regulovat vše od metabolismu a chuti k jídlu až po plodnost a tvoji náladu. Když jsou hormony v nerovnováze, mohou způsobit zkázu v celém systému – včetně změny hmotnosti. Hormony a typy nerovnováhy ovlivňující ukládání tělesného tuku: Štítná žláza Inzulín Estrogen Testosteron Kortizol Štítná žláza Pojďme začít s endokrinním orgánem, který ukládání tělesného tuku a změny v hmotnosti ovlivňuje ze všeho nejvíc: štítná žláza. Jedná se o žlázu uloženou v oblasti krku ve tvaru motýla, která produkuje hormony regulující...
Přečíst
Menstruační pomůcky využívá téměř každá žena po celou dobu svého reprodukčního věku. Na trhu už dnes najdeš mnoho variant, jako jsou klasické vložky či tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky. Ne každé ženě však poměrně nové alternativní produkty vyhovují a menstruační pomůcky běžně dostupné v drogeriích s sebou nesou řadu nevýhod. A právě proto jsme přišly s vložkami a tampony, které mohou vyhovovat opravdu všem ženám, jelikož jsou čistě z organické bavlny a bez obsahu zbytečných chemikálií či plastů.
Přečíst
Po březnovém připomenutí endometriózy se ještě na chvíli zastavme u adenomyózy. Právě měsíc duben je totiž obdobím, kdy se dostává do povědomí další časté onemocnění žen, které s endometriózou úzce souvisí, a tou je adenomyóza. Co je to adenomyóza? Adenomyóza je stav, kdy tkáň vystýlající dělohu prorůstá do svalové stěny dělohy. (1) V mnoha případech bývá za endometriózu zaměňována a někdy není zcela jasné, čím se od sebe tato dvě onemocnění liší, když u obou hraje roli právě děložní výstelka, tzv. endometrium. Jaký je tedy rozdíl mezi těmito dvěma stavy? Adenomyóza Děložní buňky se uhnízdí uvnitř děložní stěny, konkrétně v hladkém svalu, který se nachází mezi vnitřní a vnější vrstvou dělohy. Endometrióza Tkáň podobná děložní výstelce roste mimo děložní dutinu, přilne...
Přečíst