Femspace

Blog o všech aspektech ženského cyklu. Nejnovější vědecké poznatky, inspirace a rozhovory s odborníky napříč obory.

Perimenopauza a menopauza: Nová identita ženy

Perimenopuza a menopauza jsou dva naprosto odlišné stavy, bohužel však často zaměňované. Menopauza je poslední krvácení v životě ženy, má tedy přesný časový údaj. Dá se identifikovat pouze zpětně - až za 12 měsíců po posledním krvácení, nebo pokud si žena sleduje cyklus pomocí STM a ví, že rok již nedošlo k ovulaci. Perimenopauza je naopak období (ne jedno datum), které není ani časově přesně ohraničeno, kdy se tělo na menopauzu připravuje a může být doprovázena mnoha negativně vnímanými příznaky – poruchami spánku, psychickými potíži, návaly horka, nepravidelnostmi cyklu, silným krvácením.

Přečíst

Proč potřebujeme doplňky stravy a jak je nejlépe vybrat?

Výživové suplementy jsou produkty, které pomáhají „doplnit“ živiny, jež se nám nedaří pokrýt v potravinách. Přestože by naše strava měla být vždy pestrá a výživná, ne vždy to může stačit, abychom přijali dostatek všech živin. Ať už kvůli aktuálně zvýšené potřebě na danou látku, nebo například z důvodu zvýšeného stresu, určitého výběru potravin či zhoršené kvality půdy. Dnes se podíváme hlavně na zmíněné vitaminy a minerály a na to, jakým způsobem se v těle vstřebávají a jak vybrat ty nejkvalitnější z nich.

Přečíst

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Menopauza obvykle provází ženy v období mezi 45 až 55 rokem věku a znamená poslední menstruaci v jejím životě. Je do fáze, kdy se menstruace následně nedostaví po dobu 12 měsíců. Co se týče emociálních změn, může se dostavit nervozita, podrážděnost, smutek, vnitřní napětí bez důvodu, přehnaná citlivost. Na úrovni těla může docházet k návalům horka, pocení, přibírání na váze, bolestem kloubů, nespavosti, vysušování sliznic, únavě, ale i změnám v oblasti kardiovaskulárního systému. Jednou z mnoha funkcí estrogenu je totiž ochrana našich cév. Vše lze ale ovlivnit.

Přečíst