Příběh ženy: Nechala jsem si zmrazit vajíčka

Příběh ženy: Nechala jsem si zmrazit vajíčka


Dnes vám přinášíme rozhovor s ženou, která se s námi rozhodla sdílet svůj příběh a rozhodnutí si nechat zmrazit vajíčka. Tento rozhovor vám poskytne pohled na to, jakým způsobem zvládla toto důležité rozhodnutí, jakým procesem si prošla a co by dle ní ženy měly vědět, pokud uvažují o podobném kroku. 

Téma zmražení vajíček je stále zahaleno řadou otazníků a tabu, naší snahou ve Femvie je přinést  informace, sdílet otevřené příběhy žen a ukázat, že v tom čím si procházíte nejste samy. Pokud i vy si něčím procházíte a chcete sdílet svůj příběh, budeme rády když se na nás obrátíte. 


Co tě přivedlo k úvaze o zmražení vajíček? 

Je to něco, nad čím jsem uvažovala již nějakou dobu. Momentálně nemám vážný vztah, ale vždy jsem toužila po dětech. Minulé léto jsem začala o této možnosti opět přemýšlet, ale potom jsem to zas odložila stranou. Nicméně se mi toto téma opět vynořilo během Vánoc, a to díky  kamarádce, která nad tímto krokem také rozmýšlí. 

Na základě čeho jsi udělala finální rozhodnutí? 

V červenci mi bylo 35 let a zatím v mém osobním životě nedošlo k žádným zásadním změnám. Jelikož jsem nad touto myšlenkou již delší dobu přemýšlela, rozhodla jsem se, že není důvod čekat. Je to klišé, ale naše biologické hodiny tikají a toto si uvědomuji ještě více, jelikož je můj otec gynekologem. Jsem zdravá a nic nebrání tomu, abych podstoupila tuto proceduru. Proto jsem se rozhodla konzultovat to s lékařem specializujícím se na fertilní medicínu, a pak se všechno rozjelo. Jelikož chci mít v životě věci pod kontrolou, tak i v tomto ohledu jsem chtěla mít jistotu, že pokud bych v budoucnu nemohla otěhotnět  přirozenou cestou, mám záložní plán. Nechtěla jsem v budoucnu litovat toho, že jsem nepodnikla vše, co bylo potřebné, abych měla možnosti.


Co by měly ženy vědět, než se rozhodnou pro zmražení vajíček?

a) Zjistěte si, zda vám to pokryje zdravotní pojišťovna. Záleží na různých okolnostech, které jsou dosti individuální, takže nechci dávat špatné rady ani generalizovat. Pokud vám to pojišťovna neproplatí, může to stát kolem 50 000 Kč. Chci ale zdůraznit, že já jsem si vajíčka mrazila na pozdější použití a neprošla jsem IVF, což je složitější procedura.
b) Připravte se na to, že si budete muset nějakou dobu píchat hormony. Já osobně jsem se celý život bála jehel, ale tato zkušenost mi pomohla tu obavu překonat. Nakonec to nebylo tak strašné, a když si pícháte několik injekcí denně, rychle si na to zvyknete.

Jak celý proces probíhal?

Jak jsem již zmínila, nelze to obecně generalizovat, protože délka procesu a dávky hormonů se budou lišit podle individuálních faktorů, zdravotní historie a dalších aspektů. Zde je časový přehled mé procedury, od mé první návštěvy u lékaře specializujícího se na fertilní medicínu, kde jsem učinila rozhodnutí, až po den samotného zákroku:

29. května: První návštěva u lékaře specializujícího se na fertilní medicínu. Jelikož jsem už byla rozhodnuta udělat krok, udělali mi krevní test a na základě ultrazvuku a mého menstruačního cyklu mi stanovila termín pro vyzvednutí hormonů.
2. června: Vyzvedla jsem si hormony a na základě ultrazvuku a mého zdravotního stavu mi lékařka určila personalizovaný plán, kdy mám užívat jednotlivé hormony.
5. června: Začala jsem si píchat první typ hormonů každý večer. První tři dny jsem byla velmi unavená, náladová a obecně jsem nechtěla moc s lidmi komunikovat.
11-12. června: Přidala jsem silnější hormony. 12. června jsem byla velmi unavená a cítila jsem se, jako bych byla těhotná šest měsíců. To je kvůli novým hormonům, které rozšiřují vaječníky, což způsobuje otok.
13. června: Měla jsem další schůzku s lékařkou, která zjistila, že je vše v pořádku, a domluvila termín pro můj zákrok. Dále mi předepsala další hormony a další injekci k použití dva dny před zákrokem. Opět mi odebírali krev a musela jsem projít kontrolou u obvodního lékaře, abych mohla být podrobena anestezii během zákroku.
16. června: Den zákroku. Přišla jsem do nemocnice v 7 hodin ráno (nepřijímala jsem potravu ani nápoje od půlnoci). Prošla jsem přijímacím procesem a poté mě odvedli do operačního sálu, kde jsem byla plně omámena. Po zákroku jsem strávila 2 hodiny v posteli odpočívající pod dohledem z důvodu anestezie. Pak jsem čekala další 2 hodiny na výsledky a propuštění.

 

Samotný zákrok trvá přibližně 15 minut. Převedou vás na operační sál, kde jste v pozici, jako kdybyste byla připravena na porod, a podají vám celkovou anestezii. Díky anestezii spíte a tudíž necítíte, že do vás zavádí jehlu, se kterou vám z vaječníku odebíraji vajíčka

V den zákroku nesmíte být doma samy, kvůli možným komplikacím po zákroku. Primárně se lékaři obávají možnosti krvácení do břicha.

Pokud jde o výsledky, měla jsem opravdu štěstí, protože se mi podařilo odebrat 18 vajíček, z nichž jich mám 16 zmrazených. Říkám, že jsem měla štěstí, protože na Instagramu sleduji ženy ve stejném věku, které sdílejí své zkušenosti, a některé z nich po zákroku měly odebrána jen 2 vajíčka a musely podstoupit několik dalších procedur, aby jich měly více. Pro informaci, tuto proceduru lze podstoupit každý půlrok.


Jak se cítíš nyní, poté co máš úspěšně za sebou zákrok? 

Je to měsíc po zákroku, ale zdá se mi, že to je mnohem déle. První tři dny po zákroku jsem byla unavená a bolelo mě břicho, podobně jako při PMS. Navíc máte kvůli hormonům nepravidelnou menstruaci, takže první měsíc je docela nepředvídatelný. V mém případě bylo vše v pořádku měsíc po zákroku.

Myslíš si, že ženy potřebují více informací, aby mohly lépe rozhodnout, kdy případně uvažovat o zmražení vajíček? 

Určitě! Rozhodla jsem se, že budu svoji zkušenost sdílet na mé Instagramové stránce. Nejsem influencerka, ale mám více než 1 000 sledujících, z nichž většina jsou ženy, a proto jsem si řekla, proč ne. Jsem dcerou gynekologa a i já jsem o tom tolik nevěděla. 

Během těch tří týdnů jsem na Instagramu sdílela fotky injekcí, videa, jak se naučím píchat si injekce sama, atd. a začaly mi psát hodně ženy a dokonce i pár mužů, kteří nejenže byli velmi podporující, ale také řekli, že o tom moc nevědí, a některé ženy mi sdělily, že podstoupily tento zákrok, ale nikdy o tom nechtěly mluvit. Což je samozřejmě jejich rozhodnutí, já jsem však docela otevřená. Ale to, co mi jedna žena v naší konverzaci řekla, je, že zmražení vajíček je stále jako potrat TABU. Což je docela smutné, protože všechny tyto věci, stejně jako menstruace nebo porod, jsou součástí ženského zdraví.


Co bys případně ráda věděla dříve? 

Když jsem mluvila s lékařkou specializující se na fertilní medicínu, řekla mi, že ženy obvykle začínají o tomto zákroku přemýšlet až kolem 30 až 35 let protože jsou “naučeny", že ve 30ti jsou už "staré". Což je nesmysl, ale bohužel jsme tím byli desetiletí kondicionování. Lékařka mi řekla, že by doporučila ženám, aby o tom začaly uvažovat už kolem 25 let, protože to je věk, kdy jsou nejplodnější. Sama ale uznala, že dvacetileté holky nad tím nepřemýšlí, protože v dnešní době pro mnoho z nich děti nejsou aktuálním tématem (pro mě to také nebylo před 10 lety).


ženské zdraví

Produkty v tomto článku