Vliv pánevního dna na ženské zdraví

Vliv pánevního dna na ženské zdraví


Mgr. Lucie Kafková je gynekologická sestra a certifikovaná lektorka školy pánevního dna, která prošla výcvikem tradiční čínské medicíny a dietetiky, aromaterapie a školením různých druhů zdravotního, fitness a tanečního cvičení včetně celostních masáží. Fascinuje ji ženské tělo a přistupuje k němu celostně, s vášní a obrovským respektem. Klientkám pomáhá skrze individuální konzultace, kurzy a workshopy v rámci svého programu Moje zdravá pánev, a působí také v centru rehabilitace a fyzioterapie na Balneo Lípa a na gynekologické privátní ambulanci v Praze. S Lucií se můžete spojit na Facebooku či Instagramu

 

Lucie, děkujeme, že jste si udělala čas na to si s námi popovídat o vlivu pánevního dna na ženské zdraví. Můžete nám pro začátek přiblížit, co vše v našem těle spadá pod “pánevní dno” a jak je pánevní dno fyzicky, energeticky a psychosomaticky propojeno se zbytkem našeho těla?

Pánevní dno je svalová miska nacházející se na dně pánve, kterou tvoří svaly uskupené ve vrstvách. U žen pánevním dnem prochází tři vývody: močová trubice, konečník a pochva. Jeho hlavní funkcí je uzavřít pánev a udržet orgány na svém místě. Zároveň nám ale pomáhá se zvedat, podporuje nás v motorice, podílí se na naší stabilizaci (je součástí hlubokého stabilizačního systému a osy hlava – pánev – chodidla), podílí se na vzpřímení páteře a na postavení pánve jako takové.

Energeticky pánevní dno souvisí s energií kundalini. Kundalini je energie, kterou máme v těle všichni a je skrytá v pánevním dnu. Pokud se objeví, pak v pomyslném tvaru hada cestuje podél páteře směrem nahoru k hlavě. Kundalini energie může být často probuzena silným zážitkem, jako je např. porod, či jógovými praktikami. Je to energie, která je těžko popsatelná, ale je dobré o ní vědět v případě, že žena pocítí její aktivaci.

Psychosomaticky je pak spojeno pánevní dno s uloženými emocemi, které, pokud nejsou správně zpracovávány, mohou ovlivňovat náš zdravotní stav. Pánevní dno souvisí s našimi nejintimnějšími událostmi jako jsou porody, potraty, intimní styky, menstruace, a pokud máme s těmito událostmi spojeno nějaké trauma, které nebylo zpracováno, mohou v pánevním dnu být stále uloženy emoce, které se při jeho vzniku vytvořily. Ty se pak manifestují jako fyzické obtíže orgánů ležících v pánevním dnu – tedy orgánů rozmnožovací, močové nebo vylučovací soustavy. Když žena začne pracovat s pánevním dnem, tyto uložené emoce se mohou začít projevovat.Vidím, že na ženské zdraví pohlížíte celostně. Jak jste se k tomuto přístupu dopracovala a proč je dle Vás pracovat s ženským zdravím celostně tak podstatné?

Dívat se na ženské zdraví celostně mě jednoznačně naučila Škola pánevního dna. Její metoda 3x3 je mnohem hlubší, než se na první pohled může zdát. Je to taková fyzioterapie s osobním rozvojem a spiritualitou v jednom. Osobní rozvoj a psychosomatické aspekty jsou zohledňovány stále více i v běžné léčbě a do celostního přístupu zkrátka patří. Jen ta spiritualita se někde vytratila…a právě tu považuji za podstatnou zohlednit a pracovat s ní.Proč je dle Vás pro nás ženy tak důležité se zajímat o zdraví a správnou funkčnost našeho pánevního dna?

Jednoznačně kvůli prevenci budoucích patologických stavů – s ochablým pánevním dnem souvisí mimo jiné poruchy vyměšování a většinou ženy přijdou, až když je pozdě. Dále se zdraví pánevního dna projevuje na kvalitě našeho intimního života, a také, jak jsem již uvedla, nám poukazuje na nezpracované emoce. Když pracujeme s pánevním dnem, je to jako kdybychom odhalovaly jednotlivé slupky svého těla.Jaké jsou nejčastější projevy ochablých nebo naopak přetížených svalů pánevního dna? Jak můžeme poznat, že na tom naše pánevní dno není dobře a to, co nám právě chybí je cvičení pánevního dna?

Pravdou je, že projevů špatné funkce pánevního dna je několik a kolikrát ženy ani nenapadne si tyto komplikace s pánevní dnem spojovat. Nejčastějšími projevy jsou bolest v kříži, bedrech, kostrči, šíje, hlavy, zvýšené nebo snížené napětí v hýžďových svalech, stažené mimické svalstvo a zatínání zubů, patologické držení těla, tvrdá chůze, vznik vbočených palců (hallux valgus), přenášení váhy na paty, neschopnost uvolnit ze sebe napětí aj. Z gynekologického pohledu jsou to zase poruchy menstruačního cyklu, bolestivá menstruace, PMS, frigidita, neplodnost, necitlivost nebo přecitlivělost při intimním styku. V poslední řadě pak již zmíněná močová inkontinence – samovolný unik moči při sportovní aktivitě, zakašlání nebo kýchnutí je často prvním signálem, že něco není v pořádku.

Cvičení pánevního dna může skutečně efektivně těmto potížím předcházet a zlepšit tak kvalitu našeho života. Každý víme, že bolest nebo psychická nepohoda ovlivňuje naše chování a vnímání okolí. A teď si vezměte, že ženské tělo je k tomu navíc předurčené k cykličnosti, a proto je pro ženu o to více důležité o sebe pečovat a hýčkat si své pánevní dno, které na každou změnu citlivě reaguje.

Líbí se mi pojetí Školy pánevního dna, která mluví o funkci pánevního dna jako o takovém emočním barometru. Můžeme toto brát doslova i s nadsázkou. Jednoduše řečeno – každý tlak se v těle projeví. Pokud mám v sobě napětí, často zatínám zuby a mimické svaly v obličeji, budu pravděpodobně skrze "spojené otvory" zaťatá i v oblasti pánevního dna a hýždích (stažené svaly pánevního dna). Toto přílišné napětí může mít za následek třeba hemeroidy, močovou inkontinenci, poruchy menstruace, osobní nerovnováhu, přecitlivělost, napětí... prostě to, co dělá nezdravá pánev :)A jaké jsou vůbec příčiny špatné funkce pánevního dna?

Příčiny mohou být hormonální, např. po porodu nebo v těhotenství. Dále může problémy způsobovat nadváha. Nevhodné je také sportovní přetížení, kdy stažené pánevní dno vyvolá opačný efekt. Stažené pánevní dno poznáme, kdy ženy zažívají napětí v oblasti úst, stažení v obličeji, skřípání anebo drkotání zubů. Obecně se pak dá říct, že pánev trpí, když sedíme. Nejsme stvořeny k sedu, a proto je dobré více chodit nebo tančit :). No a již zmíněné usazené emoce...Jak můžeme emoce usazené v našem pánevním dnu uvolnit? A jak s nimi doporučujete pracovat, aby se právě v oblasti pánevního dna (či jinde v těle) do budoucna neusazovaly?

Fyzické cvičení pánevního dna je jen základ. Pokud se začnou objevovat emoce, tak je pak potřeba s nimi dál pracovat a zpracovat je. Pokud jde o komplexní problém, tak existuje psychoterapie. Druhá varianta je, že si o tom nepotřebuji povídat, už případně na psychoterapie docházím, ale potřebuji s tím něco udělat fyzicky. V tom případě existují bioenergetické cviky. Jedná se o dupání, kopání, skákání, třesení tělem, křičení, dokonce i zvracení, které nám umožní napětí uvolnit a emoci zpracovat v momentě, kdy se objeví. Někdo dokáže emoce i vyběhat, ale takovouto aktivitu bych volila jen v případě, že se nejedná o mou pravidelnou činnost.

Mimo psychoterapii a bioenergetické cviky pro zpracování emocí mohu doporučit také dechová cvičení (např. yinové a yangové dýchání), která navíc pomohou ženě si sebe sama více uvědomovat, dále meditace, nebo muzikoterapii. Je potřeba si najít aktivitu, která mi vyhovuje, a ve které se cítím pohodlně. Tu pak spojím se zpracovávání emocí a vytvořím si z ní rituál, tedy přístup, který je jen můj, osobní, a ke kterému se pravidelně vracím. Práce s emocemi se tak stane mým novým životním stylem.

K tomuto tématu bych ještě dodala, že na emoce má velký dopad naše strava. Pokud jíme určitá jídla v nevhodnou roční dobu, neudělá nám to dobře ani fyzicky, ani emočně. Organismus pak totiž musí těžce pracovat na odbourání a zpracování nevhodné stravy, a už nemá energii na zpracování nových emocí. Takže to, jakým stylem se stravujeme ovlivňuje i naši emoční stránku.Jak může žena s cvičením pánevního dna začít?

Ideální by bylo, kdyby si každá žena našla svého průvodce – lektorku, fyzioterapeutku, nebo někoho, kdo se cvičením pánevního dna zabývá. Takový průvodce by jí ukázal, jak jednotlivé cviky cvičit, opravil by chybky v postavení paží a nohou. Jde tam i o předání mentální podpory, že jde žena správnou cestou. Spíše než video tedy doporučuji skupinové sezení, workshop, anebo individuální sezení. Myslím si, že stačí 1-2 hodiny individuálních lekcí, a žena pochopí, jak pánevní dno správně procvičovat. Není na tom nic složitého, jde spíše o to mít jistotu, že to dělám dobře. Gró žena pozná, až si cviky nacítí.Jaký máte názor na yoni vajíčka, Venušiny kuličky a další pomocníky na posílení pánevního dna?

To je pro každou ženu individuální. Troufám si říct, že za poslední roky se ženy hodně oddálily od svého ženství, a že se ženám zalíbil patriarchální svět. Velmi často vystupují jako muži, a takovéto pomůcky pak používají tím mužským způsobem a velice necitlivě k sobě. Např. Venušiny kuličky jsou geniální pomůckou na cvičení pánevního dna, je ale důležité je používat šetrně. Udělat si rituál, vědět, proč to dělám, osprchovat se, vnímat sama sebe, jednat se sebou s láskou. Venušiny kuličky v sobě mají kuličku, která se chvěje, a tak vzniká tření, které aktivuje svaly pánevního dna. Yoni vajíčka jsou zase vyrobena z minerálů, které mohou mít pozitivní energetický vliv na oblast pánevního dna. U yoni vajíček je potřeba si dát pozor na provázek, který často obsahují – ten může být nehygienický. Obecně doporučuji si zvolit takové pomůcky, které mi jsou sympatické a věřím jejich účinku.

 

Jak často má pak každá žena cvičit?

Velký úspěch pro mě je, když žena zařadí cvičení pánevního dna do svých denních činností – když sedí v autě, když jede metrem, když si čistí zuby, když snídá... z cvičení se tak stane zvyk, a to je ideální stav. Cvičení pánevního dna stačí dělat jen velmi krátce, ale několikrát denně. Stačí alespoň na pánevní dno myslet, protože už i tím jeho svaly automaticky aktivuji.Jaké výsledky mohou ženy po tomto cvičení očekávat a po jaké době?

Po několika týdnech mohou být vidět rozdíly v intimním životě. Pokud se jedná o patologické stavy, tak většinou platí, že náprava může trvat až tak dlouho, jak daný stav trvá.Máte nějaké tipy pro ženy, které plánují v následujících 1-2 letech otěhotnět, ale o cvičení pánve se dozvěděly až teď?

Nikdy není pozdě začít – je lepší začít nyní, než nezačít vůbec. A rozhodně si nevyčítat, že jsem nezačala cvičit dříve...Zaujal nás Váš program “Moje zdravá pánev”. Můžete přiblížit, čemu se v programu věnujete?

Moje zdravá pánev je projekt zaměřený na prevenci a osvětu. Často se setkávám s tím, že za mnou ženy přijdou s doporučením na cvičení od svého gynekologa, ale ony vlastně neví, co to obnáší. Musím se přiznat, že na jednu stranu jsem za toto doporučení velmi vděčná a vnímám to jako skvělý pokrok, ale na tu druhou mi vrtá hlavou myšlenka, že by bylo skvělé, kdyby ženy měly o této tématice větší povědomí už dříve, než jim vznikne zdravotní problém.


A jak tedy vypadá skutečně zdravá pánev?

Zdravou pánev prostě poznáte. Chůze je ladná, pánev má přitažlivý motýlkový pohyb a žena vyzařuje něco, co nedokážete popsat jednou větou, ale chcete to taky.Z Vaší praxe individuálních konzultací, jakým stylem pracujete se ženami, které trápí gynekologické potíže, poruchy menstruačního cyklu či hormonální výkyvy? Jaké faktory posuzujete a jaké oblasti životosprávy upravujete, případně jaké aktivity doporučujete ženám nově začlenit do každodenního života?

Toto je velmi individuální. Tady neplatí, že si vytáhnu "šuplík" poruchy menstruačního cyklu a na to "nasadím" cviky. Pracuji celostně, takže si se ženou povídáme, zajímá mě její záměr a motivace, zkrátka se vzájemně nalaďujeme. Tato fáze je skutečně důležitá nejen proto, že pro úspěšnou spolupráci musí být vzájemná důvěra a sympatie, ale také z toho důvodu, že pokud si nesedneme, tak je to tak v pořádku a my se v dobrém rozejdeme. S nadsázkou ráda říkám, že když vše dobře ladí, máme půl práce hotovo. Ženu nejlépe poznám v momentě, kdy si na ní sáhnu, a tak nabídnu klientce masáž pro aktivaci nebo uvolnění pánevní oblasti ještě předtím, než začneme se cvičením. Díky masáži vnímám lépe tonus (napětí) jejího těla a energii. Pokud má pak žena zájem pracovat skutečně celostně, podíváme se i na její jídelníček a celkovou životosprávu. Ráda doporučím i dostupné přidružené metody jako je např. lymfodrenáž, která tvoří úžasné kombo. A když k tomu ještě klientka omezí bílý cukr, začne pít více čisté vody, jíst vlákninu, luštěniny nebo silné zeleninové a masové vývary, uvidí na sobě výsledky velice rychle. Mnoho nemocí má kořeny v nevhodně zvolené stravě a např. pokud vím, že žena trpí na silné bílé výtoky, je sexuálně zdrženlivá a často jí je zima (má téměř vždy chladné končetiny a hýždě), tak doporučím změnit jídelníček jako první. Představujte si ale drobné postupné změny, nemá smysl chtít změnit všechno hned teď, ale promyšleně bez zbytečných gest.Otázka, na kterou se ptáme ke konci rozhovorů velice rády je, zda máte nějaké životní motto, kterým se řídíte. Podělíte se o něj s námi?

Štěstí je stav mysli.Co byste na závěr vzkázala všem ženám, které řeší problémy se svým cyklem?

Aby nepropadaly panice, protože cyklus je něco, co můžeme ovlivnit svým přístupem.

Navštivte Femvie e-shop:
Směs minerálů hořčíku, zinku a vitamínu B6 od Ecce Vita ve vysoce vstřebatelných formách pro podporu zdravého nervového systému, energetického metabolismu, metabolismu makroživin a imunity.
hořčík-zinek-b6
Ušetřete si čas a starosti nad výběrem. Sestavili jsme pro vás balíčky podle nejčastějších potřeb a zpětné vazby Femvie zákaznic
Pece o mensturaci, cyklus

 

Produkty v tomto článku