Jak vypadá zdravý menstruační cyklus a jak dostat hormony do rovnováhy?

Jak vypadá zdravý menstruační cyklus a jak dostat hormony do rovnováhy?


Zuzana Kopacikova Gynaktiv Cyklus Mensturace Plodnost

Mgr. Zuzana Kopáčiková, PhD. je ICF certifikovaná specialistka se zaměřením na cyklus a plodnost (tzv. fertility expert) žen. Od roku 2013 pomáhá ženám na jejich cestě k harmonickému cyklu a otěhotnění (přirozenou cestou i prostřednictvím asistované reprodukce – IVF).

Na základě mnoholetých zkušeností a studia, Zuzana ve spolupráci s gynekology a  IVF lékaři koučuje ženy, jak pečovat o své zdraví s ohledem na jejich specifické situace (podporu plodnosti, IVF, PCOS, endometrióza, chybějící menstruace, dlouhé cykly). Zuzana Kopáčiková je jedna ze specialistek na našem webu, se kterou se můžete propojit (pokud jste součastí komunity Femvie dostanete také 10% slevu na programy Príprava na otehotnenie a Zdravý cyklus).

V prvním díle našeho rozhovoru si se Zuzanou povídáme o tom, jak vypadá zdravý menstruační cyklus, proč je důležité, aby hormony byly v rovnováze, jaké druhy PMS existují a co dělat když vás trápí bolestivá menstruace.

Jak vypadá zdravý ženský cyklus? Jak ženy poznají, že něco není v pořádku?

Zdravý ženský cyklus sa prejavuje ako na telesnej, tak aj na psychickej úrovni. Ak je cyklus zdravý, tak má zdravé telesné prejavy: je pravidelný, má primeranú dĺžku, menštruácia má primeranú intenzitu, farbu, s primeranou krvnou stratou. Všetky štyri fázy cyklu prebiehajú pravidelne a to v podstate bez veľkých telesných zmien. Prejavy ako je: cyklické akné, silné predmenštruačné špinenie, problémy so spánkom, dlhé cykly, silné bolesti počas menštruácie alebo počas ovulácie, cyklické bolesti hlavy, silné prejavy PMS, (ako je napríklad nadúvanie, hnačky, nafukovanie, zadržiavanie vody, návalové jedenie atď.), to všetko sú symptómy, ktoré by si každá žena mala všímať a nemala by ignorovať, pretože sú to signály, že niekde je problém Najčastejšie je to dôsledok, že je niečoho navyše (nekvalitná strava, tlak na seba, stres, cukor, kofeín...) alebo niečoho je málo (spánok, relax, vitamíny, životná rovnováha, spokojnosť sama so sebou, zdravé vzťahy...) Ale zdravý cyklus a celková hormonálna rovnováha sa prejavuje u ženy aj na psychickej stránke a to tak, že je žena počas celého cyklu psychicky vyrovnaná, má chuť na sex, je spokojná sama so sebou, má potrebu byť aktívna, asertívna, je pozitívne naladená a má energiu a chuť byť aktívna,  bez veľkých zmien nálad, podráždenosti, cyklickej úzkosti, plačlivosti...atď.

Proč je důležité dostat ženský cyklus do rovnováhy?

Pre ženu je veľmi dôležité dostať cyklus do rovnováhy a to nie len preto, že vďaka nemu môže mať žena deti, ale hlavne preto, že zdravý cyklus je zrkadlom celkového fyzického a psychického ženského zdravia.

V tomto ženy oproti mužom majú obrovskú výhodu. Cyklus a priebeh menštruácie odzrkadľuje jednak to, ako sa žena o seba stará po fyzickej – vonkajšej stránke, myslí sa tým hlavne dostatočná výživa, kvalitný spánok, pohyb atď. Ale cyklus odzrkadľuje aj to, aký priestor si necháva žena pre svoje túžby, ako pracuje s emóciami, koľko radosti si dopraje, ako pracuje so svojou kreativitou, aké ma vzťahy, ako má nastavenú vnútornú spokojnosť so svojim životom. Pretože potom napríklad príliš silná alebo slabá menštruácia, dlhé cykly, bolestivá menštruácia, PMS symptómy atď, nie sú nevyhnutnou súčasťou cyklu, ale iba zrkadlo, ktoré ukazuje, že niečo nie je v poriadku, a že tam prebieha určitá dlhodobá vonkajšia alebo vnútorná nedostatočnosť – nerovnováha - nespokojnosť v prijímaní a dávaní, v starostlivosti o seba a svoje fyzické a emočné potreby.

Jak mohou ženy zjistit jestli mají hormonální nerovnováhu?

V podstate veľmi jednoducho, že skrátka sa necítia dlhodobo dobre. Cyklicky sa vracajú jednotlivé symptómy, vďaka ktorým sa žena necíti vo “svojej koži“. Tie prejavy hormonálnej nerovnováhy môžu byť rôzne. Prejavom hormonálnej nerovnováhy môže byť aj napríklad silná únava ráno po prebudení, znížená sexuálna aktivita, nočné potenie, pocit únavy, či vyhorenia, nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia, dlhé špinenie pred nástupom menštruácie, poruchy spánku, častá zimorivosť, cysty, myómy, nízky tlak, depresie, bolestivé prsia, cyklické akné... Niekedy akoby tieto prejavy spolu nesúviseli, ale všetko v tele je vzájomne prepojené a previazané.  Ale zase na druhej strane, nie každý jeden prejav, napríklad bolesť hlavy musí byť hneď veľkým prejavom hormonálnej nerovnováhy. Na jednotlivé symptómy je potrebné sa pozerať komplexne. 

Jaké druhy hormonální nerovnováhy existují?

Tak veľmi často u súčasných žien dochádza k vyčerpaniu nadobličiek, ktoré spôsobujú dlhodobú únavu, poruchy spánku, to sú ženy, ktoré idú dlhodobo na „plný plyn“ a neuvedomujú si, ako sa týmto vyčerpávajú a oslabujú svoj cyklu alebo aj možnosť spontánneho otehotnenia.

Ďalšou častou nerovnováhou je vysoká hladina estrogénu, ktorá môže brzdiť uvoľňovanie vajíčok a znižovať hladinu progesterónu. K rozhodeniu krehkej hormonálnej nerovnováhy stačí niekedy aj aj málo, nedostatok spánku, používanie nevhodných umelých nádob, užívanie liekov,  nárazový stres...Estrogén získa návrh a jeho hladina sa neúmerne zvýši a začne sa prejavovať estrogénová dominancia a to sa prejavuje napríklad ako: bolestivé prsia, zadržiavanie vody, endometrióza, cysty, bolestivá menštruácia...

Samozrejme je problém aj keď je nízka hladina estrogénu, čo sa môže prejavovať ako napríklad citlivý močový mechúr, časté infekcie močových ciest, úzkostné stavy, suchá pleť, znížená chuť na sex... Neplodnosť, akné, PCOS a vysoké hladiny inzulínu môže spôsobiť aj vysoká hladina mužských hormónov, čo je ďalší druh hormonálnej nerovnováhy. V praxi sa často vyskytujú kombinácie rôznych hormonálnych porúch napríklad endometrióza spolu v kombinácii s PCOS a ďalšie.

Jaké druhy PMS existují ?

Na základe genetickej predispozície, životosprávy, pohybovej aktivity je možné rozoznať viacero typov PMS, z ktorých má každý trochu inú vyvolávajúcu príčinu. Napríklad: úzkostný typ, depresívny typ, či vodu zadržiavajúci typ, ale toto je len nejaké základné rozdelenie. V praxi sa často tieto typy vyskytujú rôznych kombináciách. Čo je však veľmi dôležité, že vplyv stravy nebol u žiadnej reprodukčnej poruchy tak výrazne preukázateľný ako práve u PMS. Čiže úpravou stravy a doplnením vitamínov si dokáže každá žena veľmi výrazne zmierniť príznaky PMS.

Co byste doporučila ženám, které trápí bolestivá ovulace či menstruace?

Bolestivá ovulácia alebo bolestivá menštruácia môže mať viacero dôvodov. Podstatné je zistiť príčinu, prečo k bolesti dochádza. Dôležité je aj uvedomenie, že, bolestivá menštruácia a ovulácia sú síce žiaľ časté, ale nie sú normálne. Bolesť často poukazuje na nejaký druh problému, hormonálnej nerovnováhy. Ani pri bolestivej menštruácií neexistuje 100% zoznam doplnkov, ktoré budú u každej ženy fungovať. Základom je, aby bolestivá menštruácia nebola podceňovaná a roky tolerovaná, že o nič nejde, veď je normálne, že ženy majú bolestivú menštruáciu....ešte raz nie je to normálne.

Pri svojpomocnom znižovaní bolestivej menštruácie sa osvedčilo: racionálne stravovanie, dostatočný pitný režim a vyrovnaný životný štýl. Zvýšiť príjem celozrnných produktov, olivového oleja, hnedej ryže, zeleniny, zeleninových štiav, zdravých tukov, kvalitných bielkovín, probiotik, zvýšiť príjem vlákniny. A tiež pridať vitamíny zo skupiny B, omega 3, vitamín E, magnézium, vápnik, vitamín C, ale zamerať pozornosť na celkovú starostlivosť, v praxi tomu hovorím celkový „fertility prístup“. 

Navštivte Femvie e-shop:
Směs minerálů hořčíku, zinku a vitamínu B6 od Ecce Vita ve vysoce vstřebatelných formách pro podporu zdravého nervového systému, energetického metabolismu, metabolismu makroživin a imunity.
hořčík-zinek-b6
Bylinný čaj
Tampony a vložky zcela bez plastů a chemikálií
Nakombinujte si počet a velikost podle potřeb
Doručeno bezstarostně, každé 3 měsíce

Produkty v tomto článku