Jak na diagnózu PCOS?

Jak na diagnózu PCOS?


Autor: Eliška Hosnedlová, IHP (Certifikovaná Integrative Health Practitioner a Femvie odborník)

PCOS patří mezi jednu z nejčastějších stavů, s nimiž se ženy v rámci svého hormonálního a metabolického zdraví potýkají. Naneštěstí není vůbec jednoduché tento stav bezchybně určit. S diagnózou se váže spousta otázek a ještě více ale, které mohou stav vyloučit. Proto se dnes podíváme, v čem konkrétně může být při diagnostice PCOS potíž a na co si dát pozor – i z pohledu pacientky.

Co je PCOS?

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), je metabolický a hormonální stav, při němž v ženském těle dochází k nadměrné produkci tzv. mužských hormonů, androgenů. 

Mezi nejčastější pozorovatelné symptomy patří:

 • Nepravidelný cyklus
 • Nadměrný růst ochlupení
 • Akné nebo mastná pleť
 • Neplodnost nebo potíže s početím
 • Polycystické vaječníky na ultrazvuku
 • Zvýšené ukládání tuku, zejména v oblasti břicha
 • Nadměrné vypadávání vlasů
 • Malé kožní výrůstky na krku nebo v podpaží
 • Tmavé nebo silné kožní vrstvy na zadní straně krku, v podpaží a pod prsy

O tom, proč jsou vlastně androgeny v nerovnováze, jakou roli hraje metabolismus a které typy PCOS rozlišujeme, se můžete dočíst tomto článku.

Diagnóza PCOS

Aby bylo ženě diagnostikováno PCOS, musí platit alespoň dvě ze tří následujících kritérií(1):

 • Nepravidelná menstruace nebo anovulace
  1. Vyšší produkce androgenů na základě:
  • Krevních testů
  • Fyzických symptomů PCOS
 • Polycystické vaječníky viditelné na ultrazvuku 
 • Ne vždy však tato podmínka může stačit, aby byla diagnóza správná. 

  Pro zopakování – proč nestačí ultrazvuk? 

  Jestliže žena získá diagnózu na základě ultrazvukového nálezu, překvapivě to nemusí hned znamenat, že se skutečně jedná o PCOS. Je běžné a docela normální, že ženy občas mají větší počet folikulů. Jsou to totiž vyvíjející se vajíčka. Pokud neproběhne ovulace, což se čas od času stane i jinak zdravým ženám, vajíčko nestihne dozrát a neopustí folikul, aby mohlo být v děloze oplodněno. Zůstane ve folikulu na vaječníku. 

  Zároveň ale bez přítomnosti zvýšeného množství folikulů ani nelze PCOS vyloučit. Žena může mít zcela normálně vypadající vaječníky, a zároveň mít hormonální stav odpovídající profilu PCOS. (2)

  Příčiny nepravidelné menstruace

  Proč nestačí diagnóza pomocí ultrazvuku, už víme. Jelikož zvýšené množství nevyvinutých folikulů na vaječnících se děje v důsledku anovulace (cyklu bez ovulace) a nepravidelného cyklu, nutnost splnění dvou podmínek pro diagnózu tak úplně nestačí. Nepravidelný cyklus, anovulační cyklus nebo ztráta menstruace automaticky neznačí, že se jedná o PCOS, přestože je to jeden z jeho hlavních znaků. Mohou za tím stát i jiné stavy, jako je porucha funkce štítné žlázy, nadměrné cvičení nebo nedostatečný energetický příjem.

  Z toho důvodu je třeba zjistit další informace a porozumět i životnímu stylu, stravovacím návykům ženy, zhodnotit aktuální příjem energie a množství fyzické aktivity, abychom vyloučily ostatní možnosti.

  PCOS

  Další možné příčiny nepravidelného cyklu

  Co dalšího může stát za nepravidelným cyklem?

  • Hypotyreóza – štítná žláza se podílí na regulaci cyklu a její zpomalená funkce může mít dopad na ovulaci a vést k nepravidelnému cyklu
  • Stres – stresové hormony, zejména kortizol, mohou ovlivnit menstruační cyklus
  • Dospívání – u dospívajících dívek mnohdy dochází k chybné diagnóze, jelikož po první menstruaci může trvat až 6 let, než se cyklus ustálí a probíhá pravidelně ovulace. (2) Navíc se vyvíjející se ženské tělo teprve učí pracovat s hormony, takže je do jisté míry normální mít vyšší hladiny androgenů nebo i mírnou inzulínovou rezistenci.

  Hypotalamická amenorea

  Jedním z častých stavů, za které bývá PCOS zaměňován, je tzv. hypotalamická amenorea. Jde se o stav, kdy dojde k zastavení menstruace kvůli narušení komunikace v rámci osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky. To způsobuje anovulaci a ztrátu menstruace. K hypotalamické amenoree dochází v důsledku nedostatečného energetického příjmu, nadměrného cvičení nebo jiné formy stresu. (3) Z důvodu anovulace se pak může tvořit větší množství folikulů na vaječnících, takže hlavním rozdílem mezi ztrátou menstruace a PCOS jsou hladiny hormonů. Protože stresové faktory vedou k celkové nižší produkci reprodukčních hormonů, androgeny, ale i LH a FSH bývají zpravidla oproti hormonálnímu profilu PCOS nižší, nebo na spodní hranici rozmezí. (4)

  Po vysazení HAK

  Přestože se tento typ řadí mezi čtyři hlavní druhy PCOS, i tato diagnóza může být poněkud zavádějící. Antikoncepční pilulky (nebo jiná forma hormonální antikoncepce) totiž potlačují ovulaci a pozastavují endogenní hormony. (5) Některé ženy kvůli jejich předchozímu užívání ani po vysazení neovulují až několik měsíců. PCOS projevující se po skončení hormonální antikoncepce bývá mnohdy dočasné, dokud se cyklus neustálí a žena opět nezačne pravidelně ovulovat. 

  Důvody nepravidelné menstruace po vysazení:

  1. Hypotalamická amenorea 

  Se ztrátou menstruace je to podobné i v případě, že jste zrovna vysadily hormonální antikoncepci. I v tomto případě nemusíme hned vinit PCOS, ale může se jednat o hypotalamickou amenoreu. Aby se hormony po vysazení antikoncepce opět „aktivovaly“, potřebují správné palivo a mnoho živin navíc, které pilulky během užívání v těle rozebraly. Malé množství stravy, nedostatek vitaminů a potřebných minerálů a nadbytek cvičení návrat menstruace pouze prodlouží. 

  2. PCOS vyvolaný pilukami

  Vysazení hormonální antikoncepce potlačující androgeny může způsobit dočasný nárůst těchto „mužských hormonů“, což může vést k diagnóze PCOS. Užívání antikoncepce navíc často zhoršuje inzulínovou rezistenci a narušuje signalizaci osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky, což může ztížit obnovení ovulace po vysazení. Pokud byla menstruace před užíváním hormonální antikoncepce pravidelná, s velkou pravděpodobností se nejedná o skutečné PCOS a hormony se díky správné podpoře opět srovnají.(6)

  3. Skutečné PCOS

  Pokud jste již před nasazením hormonální antikoncepce řešily potíže spojené s menstruačním cyklem, inzulínovou rezistencí a dalšími projevy PCOS, pravděpodobně se i po vysazení může jednat o skutečné PCOS. 

  4: Porucha funkce štítné žlázy

  Poslední z vybraných příčin nepravidelného cyklu, který nás mnohdy může zmást při diagnóze PCOS, je hypotyreóza, neboli snížená funkce štítné žlázy. Štítná žláza je důležitým prvkem při regulaci menstruačního cyklu. (7) Její hormony se podílejí na vývoji folikulů na vaječníku, ale taky na signalizaci mozkových hormonů do vaječníku.

  Je to PCOS nebo hypotyreóza?

  Proč je takový problém určit, zda se jedná o PCOS nebo sníženou funkci štítné žlázy? Přestože se na první pohled setkáváme s dvěma diametrálně odlišnými stavy, mají toho hodně společného. Například větší tvorbu folikulů, velmi podobný hormonální profil i metabolický stav. Zatímco u PCOS nemohou folikuly správně růst a dozrávat kvůli vysokým hladinám androgenů, v případě hypotyreózy brání ovulaci hormonální změny, konkrétně zvýšená hladina prolaktinu, což může vést k polycystickým vaječníkům. (8) Ženy s PCOS mívají vyšší poměr hormonů LH a FSH, k podobně vysokému poměru ale může dojít v důsledku autoimunitního onemocnění štítné žlázy, tzv. Hashimoto. (9)

  Do třetice, s funkcí štítné žlázy do značné míry souvisí také inzulín a jeho produkce. Pokud dojde k dysfunkci štítné žlázy, může nastat inzulínová rezistence a vysoká hladina inzulínu.(10)

  Někdy nám mohou nejvíce napovědět symptomy spojené s PCOS. Mezi ně řadíme třeba zmíněný nadměrný růst ochlupení, řídnutí vlasů, akné nebo zvýšené ukládání tuku v oblasti břicha. V případě snížené funkce štítné žlázy zase narazíme spíše na výraznou únavu, studené ruce a nohy a nepravidelnou tepovou frekvenci.

  Pokud jde o přítomnou inzulínovou rezistenci, v takovém bodě už se nám to začíná komplikovat, protože v těle zkrátka nic nefunguje zcela odděleně. Pokud v důsledku inzulínové rezistence dojde k vysoké hladině inzulínu, ten může opět ovlivnit produkci androgenů a zvýšit jejich tvorbu. A setkáváme se tak s kombinací hypotyreózy a PCOS.

  Hlavním záměrem článku není Vás ženy ještě více zmást a vyděsit, co se s Vámi děje, ale spíš ukázat, jak komplikovaná diagnóza PCOS mnohdy může být. A možná předat i trochu optimismu a naděje, že se vlastně vůbec nemusí jednat o PCOS, a že hormonální antikoncepce a léky nemusí být jediným řešením, jak z toho všeho ven.

  Chcete toho o sobě vědět víc a znát váš zdravotní stav co nejpřesněji? Místo spekulací si zajděte na krevní testy. Určitě zvolte kompletní hormonální profil včetně prolaktinu a androgenních hormonů. Mezi další důležité testování patří glukózový test, inzulín na lačno a lipidový profil, které mohou odhalit možnou inzulínovou rezistenci a metabolický syndrom. A v neposlední řadě nezapomeňte na profil štítné žlázy se všemi hormony včetně protilátek, abyste mohly vyloučit možnost hypotyreózy.

  Pokud chcete provést kompletní vyhodnocení vašeho zdravotního stavu, můžete se obrátit i na naše Femvie odborníky, kteří vám sestaví individuální plán na základě anamnézy, laboratorních výsledků, monitoringu symptomů, analýzy cyklu a 90 min. úvodní konzultace. Naši odborníci vás budou průběžně podporovat, tak abyste docílila výsledků. Informace o tom jak konzultace fungují najdete zde.

  Byl pro vás článek užitečný? Sdílejte ho do svého okolí, třeba se bude hodit ještě někomu dalšímu. 

  Pokud máte jakoukoliv otázku k ženskému zdraví, neváhejte se obrátit na naše odborníky ve Femvie poradně. Ty vám rádi na vše zdarma odpoví.*

  *Poradna neslouží jako náhrada gynekologické podpory a pomoci. Pokud vás trápí jakékoliv zdravotní problémy doporučujeme se co nejdříve obrátit na svého lékaře. 


  Použité zdroje:

  1. https://nyulangone.org/conditions/polycystic-ovary-syndrome-in-adults/diagnosis
  2. https://www.larabriden.com/you-might-not-have-pcos/
  3. https://www.shadygrovefertility.com/infertility-causes/hypothalamic-amenorrhea/
  4. https://www.researchgate.net/figure/Typical-hormone-pattern-in-functional-hypothalamic-amenorrhea_tbl1_339097174
  5. https://modernfertility.com/blog/birth-control-ovulate/
  6. https://verilymag.com/2017/04/temporary-pcos-symptoms-treatment-expert
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5980701/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4287775/
  9. https://www.verywellhealth.com/hypothyroidism-pcos-link-2616554
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356957/