Jak zmírnit menstruační bolesti?

Jak zmírnit menstruační bolesti?


Samy dobře víme, jak dokážou menstruační bolesti potrápit. S pomocí studentky porodní asistentce Julie Bischofové jsme pro vás sepsaly 4 tipy, které by vám mohly s bolestivou menstruací pomoci. 

Bolestivá menstruace, odborným názvem dysmenorea, bývá běžnou součástí cyklu, nicméně by nás nijak neměla omezovat v každodenních aktivitách. Za běžné se dají považovat mírné křeče v podbřišku a bolestivost beder.

Co pomáhá na menstruační bolesti?

Každá jsme jiná a tím i na nás zabírá něco jiného. Níže najdete pár tipů, které by mohly pomoc. Případně se můžete v komentáři nebo zprávě na našem Instagramu podělit o to, co pomáhá vám.

1. Výživa, doplňky stravy, vitamíny

Tělo musí mít dostatek esenciálních mastných kyselin, abychom ho uchránily před nadprodukcí prostaglandinů F2 alfa, které podporují vznik křečí. Esenciální mastné kyseliny je možné doplnit například olejem z pupalky dvouleté. Dalšími důležitými součástmi jídelníčku je vitamin C, vitamin B6 a hořčík. Všechny tyto prvky najdete v Premenstruálním komplexu od Femvie.

2. Teplo

Teplo bývá nejčastějším a nejjednodušším pomocníkem žen trpících na bolestivou menstruaci. Doporučuje se nahřívání podbřišku i beder.

3. Vhodné menstruační pomůcky

Každé tělo je individuální, každému vyhovuje něco jiného, a to platí i při výběru menstruačních pomůcek. I ty mohou ovlivnit komfort v průběhu menstruace, proto se nebojte vyzkoušet například menstruační kalhotky, které mně v této oblasti pomohly. Konvenční tampony či kalíšek některým ženám nemusí v tomto směru vyhovovat. Současně s tím je dobré v průběhu menstruace volit volnější oblečení, které nebude stahovat podbřišek.

4. Psychosomatika

Bolestivá menstruace patří mezi nejčastější psychosomatické obtíže u žen. Bolest může vznikat i na základě vnitřního konfliktu, kdy nejsme smířené se svou ženskou rolí a tělem. Dalším faktorem ovlivňujícím bolest v průběhu menstruace může být stres, sociální aspekty i to, jak byla menstruace vnímána v rodině, ve které jsme vyrůstaly. Proto může pomoci, když přijmeme menstruaci jako běžnou součást života, která je navíc jedním z ukazatelů našeho zdraví.

V případě, že na bolestivou menstruaci nezabírají běžně dostupná analgetika a bolesti vás značně omezují v běžných aktivitách, je vhodné tento problém řešit s gynekologem. Pro radu se také můžete obrátit na tým odborníků ve Femvie poradně.

Zdroje:
Briden L.
Period Repair Manual: Natural Treatment for Be6er Hormones and Be6er Periods. 2nd edi3on. Greenpeak Publishing; 2017.
Northrup C.
Zdravá Žena: Od Narození k Prvnímu PočeB. Columbus; 2008.