Menstruace na pracovišti: Výsledky výzkumu a tipy, jak podpořit zaměstnankyně

Menstruace na pracovišti: Výsledky výzkumu a tipy, jak podpořit zaměstnankyně


Menstruace je přirozeným procesem, kterým každým měsíc prochází téměř polovina populace. Pravidelné hormonální změny mají dopad na mnoho aspektů v životě ženy, a to včetně oblasti studia či práce. Přesto však pro mnoho žen zůstává téma menstruace na pracovišti tabu.Menstruační symptomy, s nimiž se řada žen po celém světě každý měsíc vypořádává, mohou ovlivnit hladinu energie, produktivitu, pracovní výkon či schopnost se soustředit.

Přestože menstruace v takové míře zasahuje do každodenního života ženy, pro mnoho z nich je nepředstavitelné ve škole či na pracovišti téma menstruace vůbec otevřít a upřímně sdílet své pocity a potřeby. Rozhodli jsme se proto udělat vlastní menší výzkum a přijít s reálnými kroky, jak mohou zaměstnavatelé ve firmách podpořit své zaměstnankyně. 

Situace na pracovišti: Proč ji řešit?

Každá žena má v průběhu svého menstruačního cyklu odlišné potřeby a symptomy. Z našeho výzkumu však vyplývá, že až 80 % žen se v určité míře potýká s menstruačními příznaky, které se u téměř poloviny z nich opakují každý měsíc. Mezi nejčastější projevy patří únava, změny nálad, křeče v podbřišku, bolesti prsou a zhoršená koncentrace, což jsou faktory, které v nemalé míře zasahují do každodenního fungování, včetně pracovního života. Až 40 % žen dokonce uvedlo, že kvůli bolestem nebo nevolnosti spojené s menstruací musely odejít z práce.

Řada žen však o těchto potížích nedokáže otevřeně mluvit se svými kolegy nebo vedoucími ani nepociťují pochopení ani podporu od svého nadřízeného/é, když potřebují během menstruace upravit pracovní podmínky.

Jak mohou zaměstnavatelé pomoci?

Nikdo nedokáže pracovat podle svých nejlepších schopností, pokud na pracovišti nejsou naplněny jeho základní potřeby. Proaktivní přístup zaměstnavatele k pohodě a spokojenosti zaměstnanců může výrazně přispět k lepšímu pracovním prostředí.

Zaměstnavatel hraje klíčovou roli v tom, aby základní potřeby zaměstnanců byly naplněny a každý mohl pracovat v příznivém prostředí, ve kterém se budou cítit podporováni a vyslyšeni. Existuje několik kroků, které mohou firmy podniknout:

  • Vzdělávání a osvěta: Školení zaměřená na ženské zdraví a menstruační cyklus mohou zvýšit povědomí o dopadech hormonálních změn na pracovní výkon.
  • Pravidelné přestávky: Umožňují lépe zvládat fyzické i psychické nároky, které menstruace přináší

  • Flexibilita: Možnost upravit si pracovní dobu nebo režim dne podle toho, jak se zaměstnankyně cítí, může významně zvýšit jejich komfort.
  • Dostupné menstruační produkty: Volně dostupné tampony či vložky v sociálním zařízení jsou minimálním, ale velmi účinným projevem podpory a pochopení.

„Zaměstnavatel by měl alespoň zařídit, aby v sociálním zařízení byly volně dostupné menstruační pomůcky. Je to minimum, co může pro své zaměstnankyně udělat, a vyjádřit jim tak určitou formu pochopení a podpory.“

Menstruace je neodmyslitelnou součástí života mnoha žen, a proto je důležité, aby byla na pracovišti brána v úvahu. Tím, že zaměstnavatelé zohlední menstruaci ve firemní kultuře, mohou výrazně zlepšit pracovní pohodu svých zaměstnankyň, zvýšit jejich, komfort, loajalitu a podpořit lepší pracovní výsledky.

Výsledky Femvie studie, včetně konkrétních návrhů na zlepšení pracovních podmínek během menstruace, si můžete stáhnout v PDF dokumentu Menstruace a menstruační hygiena na pracovišti ZDE

 

Produkty v tomto článku

BIO tampony Běžná cena 140 Kč +
Podrobnosti
BIO vložky Běžná cena 160 Kč +
Podrobnosti