Propojení psychosomatiky a ženského zdraví

Propojení psychosomatiky a ženského zdravíJana Stehnová

Naším dalším hostem Femspace je Ing. Jana Stehnová, koučka a facilitátorka terapeutické metody PSYCH-K a průvodkyně životním stylem. 

Jana se specializuje na celostní přístup k člověku, podvědomou mysl, fyzické zdraví a výživu. Je to průvodkyně na cestě k sobě a díky jejím četným zkušenostem Vám může pomoci nalézt ztracenou rovnováhu ve Vašem životě.

Více o Janě a koučinku najdete na www.kouzlo-vedomi.cz.

Jani, děkujeme, že jsi přijala pozvání k našemu rozhovoru. Moc nás zaujal název tvojí stránky „kouzlo vědomí“. Co je kouzlo vědomí? 

Kouzlo vědomí je pro mě vyjádření mého přístupu k životu. Když žijeme vědomě, jsme v rovnováze se sebou samými, máme v rovnováze tělo, mysl i duši. Může se to pak zdát jako jakési kouzlo - život se až kouzelně změní. A je pravda, že naše vědomí v sobě nese velké kouzlo. 

Specializuji se právě na tuto rovnováhu těla, mysli i duše. Jako koučka se věnuji všem těmto částem, protože jedna bez druhé nemůže fungovat správně a nelze se zaměřit pouze na jedinou část, aniž bychom vzali v potaz další dvě. 

Odjakživa miluji psychologii, objevování tajemných zákoutí naší duše a otevírání jejího potenciálu, přírodní léčbu, zdravý životní styl, bylinky. Proto jsem to ve své praxi vše funkčně propojila. 

 

Především jsi ale koučka, terapeutka a facilitátorka metody PSYCH-K. O co se jedná?

PSYCH-K neboli klíč k psyché je nástroj, který dává velký potenciál v řešení různých životních výzev (nechci říkat problémů).

Určitě mnohé z vás znáte Dr. Bruce Liptona, buněčného biologa a průkopníka epigenetiky. Právě Dr. Bruce Lipton je největším propagátorem této metody, zmiňuje se o ní i v jeho knihách (např. Biologie víry) a jemu samému údajně změnila život. Mně ostatně kompletně taky. 

Dr. Bruce Lipton o PSYCH-K říká, že "PSYCH-K představuje jeden z nejdůležitějších procesů umožňujících rychlou a účinnou změnu našich životů, který je nyní na planetě k dispozici."

Jedná se o terapeutickou techniku práce s podvědomím. Jak možná víte, naše podvědomí má obrovskou moc. Až 95% času jsme ovládáni našimi podvědomými přesvědčeními, vzorci a nastavením, které si naše podvědomí nahrálo jako software už v dětství, případně dříve. Jak se chovali naši rodiče a co nám říkali, jak s námi jednaly učitelky ve školce, co jsme vnímali ve společnosti, co jsme sledovali v televizi...to vše jsme přijali jako program, který nás (podvědomě) řídí jako autopilot. Vzhledem k tomu, že je to celých 95% času, kdy jsme podvědomím řízeni, a navíc z toho cca 70% našich podvědomých přesvědčení je negativních, tak si umíme spočítat, jak moc je pro nás podporující podvědomí stěžejní. 

„Nejsem dost dobrá“, „nikomu nelze věřit“, „nezasloužím si lásku“, „takovou tě nikdy nikdo nebude mít rád“, „peníze jsou špinavé“, „nemám na to“, „jsi prostě smolař“, „svět je nepřátelský a nebezpečný“, „muži to mají lepší“ a mnohé další.

Potom se dějí přesně ty věci, které většina zná. O něco se moc snažíme, ale všechno drhne, nic se nedaří, okolí se chová tak a onak a všechno okolo nám naznačuje, že dokud nebude jiný náš mindset a naše podvědomí nás nebude plně podporovat, tak vše venku i v nás bude prostě stagnovat, drhnout, sabotovat naše rozhodnutí a lepší život. Stejně tak si můžu tisíckrát říkat, že se mám ráda, ale pokud to nepodporuje moje podvědomé nastavení, tak se to v realitě bude zdát úplně jinak. 

Pomocí PSYCH-K se dá řešit jak celkové nastavení našeho přístupu k životu, tak další a další témata, jako například strach ze smrti, trauma z početí a porodu, problémy ve vztazích, pracovní výzvy, různé zdravotní záležitosti atd. 

 

Jakou roli hraje psychika v ženském zdraví?

Psychika hraje v ženském zdraví stěžejní roli. Ale přesto bych tímto nerada snížila důležitost péče o tělo i duši. Proto, jak jsem již říkala v úvodu, se zaměřuji na rovnováhu. 

Co se týče specificky ženských problémů, tam velmi často řešíme s klientkami sebelásku a sebehodnotu, které se na ženském zdraví velmi podepisují. Žena, aby byla zdravá, by se měla mít ráda, vážit si sama sebe, měla by oceňovat své tělo, které pro ni dělá tolik. Sebeláska znamená i přijmout sebe sama taková, jaká jsem, i se všemi nedokonalostmi. Znamená to být dost dobrá. Respektovat sama sebe. Umět si stanovit hranice a také si je umět uhájit. 

Mnoho zdravotních problémů je psychosomatických, s čímž si můžeme postupně poradit. Co se týče čistě psychického a emočního stavu, tam je řešení většinou velmi rychlé. Jakmile se ale problém již somatizoval (tzn. projevil na fyzické úrovni), musíme dát tělu větší prostor k regeneraci. Když to člověk se sebou myslí vážně, ta cesta tam je. 

 

Může stav naší psychiky zapříčinit potíže během cyklu např. bolestivou menstruaci, hormonální nerovnováhu či neplodnost?

Ano, velmi často se právě toto děje. Nemůžu tady ale říct nějaké obecné příčiny, protože každá žena je individuální a stejný příznak má u dvou klientek úplně jinou příčinu. Je to velmi citlivá a individuální práce s každou ženou. 

Ráda bych ale zdůraznila, že opravdu i naše podvědomá přesvědčení o nás samých umí způsobit bolestivou menstruaci, rozhodit hormony i zapříčinit neplodnost či endometriózu. Nepřijetí své ženskosti, odmítání svého těla, přesvědčení, že menstruace je špatná, často traumatická zkušenost s první menstruací, nepříjemné sexuální zážitky, trauma z vlastního porodu, stres, práce zaměřená na výkon nebo i taková věc, že tatínek chtěl raději syna, to všechno a mnohem více se na našem zdraví podepisuje. 

 

Co bys poradila ženám, které trpí na úzkosti a špatně zvládají stresové situace? Existují nějaká cvičení, které mohou pomoci? 

Doporučuji dechová cvičení – např. skvělá Wim Hofova metoda, plný jógový dech a další jógové dechové techniky. Jakákoli forma relaxace. Meditace. Určitě bych doporučila i byliny či jiné doplňky na míru každé ženě.

Důležité je umět zastavit. Jakmile se něco v nás děje, tak se vědomě zastavit, třeba si odejít na WC. I když tam zrovna bych dechová cvičení raději nedělala (smích). 

Pokud je žena doma, může se jednoduše posadit či položit, prodýchat se, vypnout všechny okolní zvuky, mobilní telefon. Zavřít oči a vrátit se sama k sobě. Do svého středu. Pokud přijdou emoce, tak dýchat, dýchat a dýchat a plně to prožít. Žádné potlačování, žádné „sluníčkaření“. Emoce k nám patří a přesně jako vlna na pobřeží přišly, tak umí odplynout. 

A pokud je žena například v práci a tam se potřebuje dostat ze stresu, výborně pomáhá se někde zavřít, třeba na již zmiňovaném WC a začít třást celým tělem. Všechno to ze sebe vytřepat. Současně je možné zapojit i další svaly, třeba zakřičet, ale jen jako, bez zvuku. Tím se uvolní obličejové svaly a stres povolí. A skvělé je to všechno dostat až z pánevního dna. Stačí záměr a uvolnit napětí úplně odspodu. Stačí minutka a rozdíl pocítíte. 

Toto vše jsou ovšem takové krizové intervence. Dobré je současně s tím kontinuálně pracovat s nějakou průvodkyní, terapeutkou, aby efekt byl dlouhodobý a stresu bylo méně a méně. 

 

Z tvojí praxe a zkušenosti, jak v dnešní době vnímají ženy menstruaci a jejich ženství?  

V poslední době sleduji, že se téma víc a víc otevírá, což má určitě na svědomí mnoho žen, které se této iniciativy ujaly jako lektorky a průvodkyně, za což jsem velmi vděčná. 

Sleduji obrovské rozdíly u klientek starších generací, kde je téma velmi často tabuizováno a u třeba o dvě generace mladších klientek. Zajímavé ale je, že to není možné rozdělit jen takto generačně. 

V dnešní době se už s mladými ženami dá docela otevřeně mluvit o tématu menstruace – což neznamená, že ji mají bezproblémovou, ale na druhou stranu velmi často s nimi řeším téma ženství. Doba byla tak zaměřená na výkon, že většina z nás byla spokojená, když se mohla rovnat s muži v práci. Soupeření, výkon, hormonální antikoncepce a ženy bez emočních výkyvů – i takový dopad na ženství toto všechno mělo. Vidím ale, že se to všechno mění, možná i proto, že ke mně chodí ženy na toto téma již připravené. 

Na druhou stranu u starší generace bývá téma menstruace velmi často tabu a ženství se v té době zas tak moc neřešilo, ale tyto ženy byly ženami tak nějak automaticky, byť o tomto tématu teoreticky příliš nemluví. 

 

Co pro tebe znamená slovo „ženství“?

Ženství je pro mě přijetí toho, že jsem žena a být na to hrdá. Je to pro mě rovnováha vnitřního muže, kterému dovolím mě chránit a vnitřní ženy, která životem spíš tak plyne v souladu se svým cyklem, s měsícem, s intuicí, s přírodou a vyšší mocí. Je to i uzdravení vnitřního dítěte. 

Je to taky sebeláska, přijetí svého těla a svých rolí, které jsou jiné, než mají muži. Je to přijetí toho, že jsem zranitelná, citlivá, křehká a přesto silná, jak jen žena může být. 

Ženství je o přijetí všech mých aspektů, přijetí toho, že se v průběhu cyklu měním – že jsem panna, matka, čarodějka i stařena. 

 

A na závěr, něco o tobě... Jaká žena/y tě nejvíce inspiruje? 

Všechny ženy, které znám, mě inspirují každá svou jedinečností. Společně dohromady se propojujeme jako jednotlivé dílky skládanky do celistvosti a svými dary pak pomáháme světu.  

 

Na co jsi v životě nejvíce pyšná?

Asi nejvíc na to, že jsem našla odvahu změnit svůj život, byť jsem musela vstoupit do nejistoty – jak to tak často bývá, že nejprve je nutné ukázat odvahu a teprve poté se věci začnou postupně skládat do nějakého obrazu. Sama jsem si prošla mnohými zkušenostmi, díky tomu teď ale mohu klientky pochopit, protože jsem si tu cestu musela sama prošlápnout.

 

Máš nějakou oblíbenou knihu či podcast, které bys doporučila na téma ženského zdraví či psychosomatiky?

V poslední době existuje takových podcastů velmi mnoho a je to úžasné. Nicméně já osobně aktuálně nic nesleduji, nezbývají mi kapacity. Knih mám doma v zásobě snad až do důchodu, ale nějak cítím, že není teď čas pro mě nasávat další a další učení, ale jednoduše ta, co již znám, aplikovat v praxi. Prostě žít. Prakticky. Ostatně, když se vrátíme samy k sobě, tak pak nejlépe jen my víme, jak máme žít, abychom byly v rovnováze samy se sebou. 

Když už ale si chci někoho poslechnout, tak si ráda pustím mého kolegu z kliniky Endala, skvělého MUDr. Jana Vojáčka. Doporučuji i jeho knihu. 

 

Máš nějaké životní motto, kterým se řídíš? 

Za svůj život jsem jich měla ráda více. Ale aktuálně asi vše vystihuje toto: „Tady a teď.“ Je to trošku jako Carpe diem. Tady a teď je stav bez strachu – minulost už není, budoucnost ještě není. A tak nemá cenu se jimi zabývat. 

V angličtině je slovo „přítomnost“ v překladu „Present“. Dalším překladem slova „Present“ je „Dar“. Není to dostatečně výmluvné?

Krásný je i citát Henryho Forda, který přesně vystihuje to, jak fungujeme my a naše podvědomí. „Jestliže věříte, že něco dokážete, nebo jestliže věříte, že ne, pak máte v obou případech pravdu”.

A co vy, dokážete to? 

Ze srdce děkuji za pozvání a svým klientkám za důvěru.

Navštivte náš e-shop:

BIO bambucké máslo a aktivní látky z konopí
Cramp Days
 
Směs minerálů hořčíku, zinku a vitamínu B6 od Ecce Vita ve vysoce vstřebatelných formách pro podporu zdravého nervového systému, energetického metabolismu, metabolismu makroživin a imunity.
hořčík-zinek-b6
Tampony a vložky zcela bez plastů a chemikálií
Nakombinujte si počet a velikost podle potřeb
Doručeno bezstarostně, každé 3 měsíce

Produkty v tomto článku