Jaký vliv má imunita na hormonální (ne)rovnováhu?

Jaký vliv má imunita na hormonální (ne)rovnováhu?


Imunitní systém a hormonální zdraví jsou dvě velmi složité oblasti, o nichž většinou mluvíme odděleně. S příchodem chladného období roku řešíme, jak nejlépe podpořit odolnost těla a vyhnout se nemocem, ale už ne tak často dáváme toto téma do souvislosti s hormony a jejich (ne)rovnováhou. V těle je ale vše propojeno do nejmenšího detailu, proto i plodnost a menstruační cyklus do značné míry souvisí s imunitou.

Pokud naše hormony nejsou v rovnováze, v podobně zmateném stavu se bude nacházet i imunitní systém. V důsledku oslabené imunity můžete být mnohem náchylnější k infekcím a nemocem, nebo se naopak zánět nezadržitelně zvyšuje, a tím přímo podporuje rozvoj chronických a autoimunitních onemocnění.

Jak reprodukční hormony ovlivňují imunitní systém?

Z minulých článků už jistě víte, že role pohlavních hormonů u reprodukce rozhodně nekončí. Pojďme si proto představit, jak estrogen a progesteron také ovlivňují váš imunitní systém. 

Estrogen

Estrogen je jedním z hlavních pohlavních hormonů regulující menstruační cyklus. Kromě svých mnoha funkcí, jako je příprava dělohy na potenciální těhotenství, udržování zdravé kostní hmoty, tvorba svalů nebo podpora funkce mozku, se také z nemalé části podílí na správném fungování imunitního systému.

Estrogenové receptory se objevují ve tkáních po celém těle a estrogen posiluje klíčové buňky v boji proti nepřátelským patogenům. S jeho rostoucí hladinou se posiluje také činnost imunitního systému. Proto také výzkumy potvrzují, že ženský organismus je nejodolnější v reprodukčním věku. Jak ženy stárnou, se snižující se hladinou estrogenu se postupně oslabují také imunitní funkce. (1)


Progesteron

Na kontrole menstruačního cyklu a přípravě k početí se kromě estrogenu podílí také hormon progesteron, který svoji roli přebírá zejména v druhé části cyklu po ovulaci. Zatímco estrogen posiluje imunitní odpověď, progesteron naopak stimuluje buňky ke snížení zánětu. To má za následek oslabení imunitního systému a potenciální riziko onemocnění. Jak ale zjistíte níže, i tato schopnost progesteronu má svoje jisté výhody.


Jaká je imunitní reakce v průběhu menstruačního cyklu?

Estrogen i progesteron mají trochu odlišný dopad na imunitní systém. Proměnlivé chování imunity můžete nejvíce pozorovat v jednotlivých fázích cyklu podle toho, který hormon zrovna převládá. 

Folikulární fáze

V první fázi menstruačního cyklu, tedy po skončení menstruace, se produkuje větší množství hormonu estrogenu. Estrogen tak podporuje funkci imunitního systému, takže v tomto období budete méně náchylné k infekci nebo onemocnění. Mimo jiné se však také zvyšuje hladina protilátek a zánětlivá reakce, což má význam zejména pro ženy potýkající se s chronickými onemocněními a stavy, jako je PCOS, endometrióza nebo třeba autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Během folikulární fáze tak můžete pociťovat spíše zhoršení některých příznaků. (2)

Luteální fáze

Přestože v luteální fázi se stále tvoří dostatek estrogenu, hlavní roli přebírá progesteron. Jeho stoupající hladiny potlačují imunitní systém, takže je mnohem méně pravděpodobné, že dojde k zánětlivé reakci. Tento stav je však nezbytný především pro potenciální otěhotnění. Imunitní buňky mají za úkol odstranit veškeré vetřelce, kteří se dostanou do systému. Pokud by během plodných dnů došlo k oplodnění, imunitní systém by okamžitě napadl nově oplodněné a vyvíjející se vajíčko, a šance na těhotenství by se tak snížila. (3)

V důsledku oslabené imunitní reakce jsme také v této době jako ženy nejvíce náchylné na onemocnění nebo infekci. Snížená zánětlivá reakce může být také jedním z důvodů, proč mají ženy sníženou schopnost budovat svalovou hmotu v druhé polovině cyklu. (4)

Potlačení zánětu během luteální fáze však přispívá ženám s chronickým onemocněním, aby druhou část cyklu prožily relativně v klidu bez nepříjemných příznaků. To však pravděpodobně nebude platit v případě, že vaše hormony nejsou v optimální hladině. Nedostatek progesteronu může vést k projevům PMS (premenstruačnímu syndromu), a to může být důvod, proč symptomy nemizí, přestože se zánět snížil.

Menstruační fáze

Několik dní před menstruací a během ní se zánětlivé reakce opět vracejí. Jak se snižuje hladina progesteronu, v děložní výstelce se produkují tzv. prostaglandiny, látky podobné hormonům. Ty mají v těle mnoho rolí a jsou produkovány tam, kde jsou zrovna potřeba. Hrají klíčovou roli v tom, jak tělo reaguje na zánět. Mohou mít silné účinky na dělohu a pomáhají jí kontrahovat a zbavit se výstelky. (5)

Prostaglandiny jako takové jsou v určitých částech cyklu nezbytné. Kromě toho, že jejich zdrojem produkce je děložní výstelka, může jejich tvorbu podpořit také nevhodný životní styl a určité typy potravin. Prostaglandiny jako takové nám neškodí, problém je jejich nadměrné množství. Jejich nadbytek během menstruačního období způsobuje křeče a bolesti, migrény nebo nevolnost. (6,7)

Jak podpořit odolnost svého organismu a zvýšit imunitu?

  • Výživnou stravou s dostatkem protizánětlivých potravin, jako je extra panenský olivový olej, tučné ryby, kurkuma nebo zázvor
  • Dostatkem spánku, bez kterého nefunguje žádná oblast v těle
  • Budováním odolnosti, třeba pomocí postupného otužování
  • Vitaminem D, který přímo podporuje správnou činnost imunitního systému, ale také pomůže udržovat stabilní náladu a hladinu energie
  • Komplexem na podporu plodnosti, který využijete nejen v rámci přípravy na těhotenství, ale podpoříte také správnou produkci hormonů. Navíc obsahuje vitamin C jako důležitou složku správné funkce imunitního systému.

Jste více náchylné k infekcím a nemocem a s příchodem podzimu pravidelně nachladnete? Trápí vás výrazná únava, rány a fyzická zranění se vám hojí celou věčnost nebo míváte trávicí problémy? Chcete podpořit svůj imunitní systém, zvýšit odolnost vůči stresu nebo celkově optimalizovat hormony a své zdrav? 

Obraťte se na naše Femvie odborníky, kteří vám sestaví individuální plán na základě anamnézy, laboratorních výsledků, monitoringu symptomů, analýzy cyklu a 90 min. úvodní konzultace. Naši odborníci vám udělají kompletní vyhodnocení vašeho zdravotního stavu a budou vás průběžně podporovat, tak abyste docílila výsledků.

Pokud máte otázku k hormonálnímu zdraví, neváhejte se zeptat v naší Femvie poradně! Každý čtvrtek na vaše dotazy zdarma odpovídáme.*

*Poradna neslouží jako náhrada gynekologické podpory a pomoci. Pokud vás trápí jakékoliv zdravotní problémy doporučujeme se co nejdříve obrátit na svého lékaře.

Produkty v tomto článku