Co je to poševní sekret a jak se mění během cyklu?

Co je to poševní sekret a jak se mění během cyklu?


Poševní sekret může někdy ženu překvapit, ať už svojí přítomností, množstvím nebo třeba texturou a barvou. Jeho přítomnost je však stejně přirozená, jako třeba sliny. Pravidelné zaznamenávání sekretu ti může předat užitečné informace o tvém těle, menstruačním cyklu či plodném období.

Co je vlastně poševní sekret?

Poševní sekret je souhrnný název pro jakoukoliv tekutinu (vyjma menstruace), která opouští vagínu. Jeho hlavním úkolem je odstraňovat staré buňky z pochvy, zajišťovat zvlhčování pochvy, chránit vaginální tkáně před infekcí a podrážděním a udržovat zdraví reprodukčních orgánů. Svoji funkci ale také plní v intimním životě. 

Jeho množství se může v průběhu měsíce lišit, podobně jako textura či barva. Na změnách mají podíl zejména tvé reprodukční hormony řídící menstruaci, libido či sexuální aktivita, ale poševní sekret se mění také v průběhu života, třeba po porodu nebo během menopauzy. (1)

Cervikální tekutina

Jedním z typů poševního sekretu je cervikální hlen. Pochází ze žláz v děložním čípku a kolem něj.

Jeho hlavním úkolem je:

  • Pomoc transportu spermatu k vajíčku v plodném období
  • Poskytování ochranné bariéry po ovulaci, aby se dovnitř dělohy nic nedostalo 

Právě cervikální tekutina a jeho množství a konzistence se nejvíce mění v průběhu menstruačního cyklu s kolísajícími hormony: když hladina estrogenu před ovulací stoupá, cervikální tekutina se ztenčí. To usnadňují spermiím pohyb děložním čípkem. Se zvyšující se hladinou progesteronu v luteální fázi je konzistence zase hustší. (2)

Sledováním cyklu a pravidelnými záznamy cervikální tekutiny můžeš tyto vzorce lépe pochopit, a zjistit, co je normální právě pro tebe.

Sledování cervikálního hlenu pro určení plodnosti

Cervikální hlen a jeho proměnlivost v průběhu cyklu ti mohou hodně napovědět o tom, v jaké fázi cyklu se nacházíš, a zda se blíží plodné období, kdy je šance na těhotenství vyšší. Proto je také sledování cervikálního hlenu jedním ze tří hlavních pilířů symptotermální metody. (4)

Chceš se naučit, jak se cervikální hlen mění v průběhu cyklu a co jeho podoba vypovídá o tvém cyklu a plodnosti? Vše, co potřebuješ znát o fungování menstruačního cyklu, plodném období ženy nebo konkrétně o změnách cervikálního hlenu, najdeš v tomto webináři.  Pokud už základy znáš a chceš se naučit, jak efektivně stanovit plodné období cyklu a využít to jako formu přirozené antikoncepce nebo pro plánování těhotenství, můžeš zvolit navazující webinář

Má hormonální antikoncepce vliv na poševní sekret?

Antikoncepce s obsahem progestinu, syntetické verze hormonu progesteronu, může vést k hustší konzistenci cervikální tekutiny. To ztěžuje spermiím proniknout přes děložní čípek, a snižuje se šance na početí. Ženy užívající hormonální antikoncepci tak mohou zaznamenat hustší cervikální hlen, nebo se ho může objevovat výrazně méně. (3)

Poševní sekret versus vaginální infekce

Pokud dojde ke změně rovnováhy bakterií žijících normálně ve vagíně, může dojít k tzv. vaginální infekci. (5)

Ta se obvykle projevuje:

  • Výtokem neobvyklé barvy (bělošedavá, žlutozelená)
  • Výtokem husté, hrudkovité konzistence
  • Svěděním, pálením
  • Zarudnutím intimní oblasti
  • Zápachem
  • Bolestí nebo pálením při močení

Pokud jsou ti symptomy povědomé, co nejdříve kontaktuj svého lékaře, aby ti navrhl účinnou a rychlou léčbu. 

Každá žena však může podobným potížím předcházet i v každodenním života, a to správnou hygienou, vyváženým jídelníčkem a zdravým životním stylem, ale také volbou pomůcek menstruační ochrany, které intimní oblast příliš nevysušují a nedráždí.

Máš otázky ohledně menstruačního cyklu a ženského zdraví? Zeptej se v naší Femvie poradně zdarma.

Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!

S láskou

Tým Femvie  

Bezstarostné předplatné Běžná cena 320 Kč +
Podrobnosti
BIO tampony Běžná cena 140 Kč +
Podrobnosti
BIO vložky Běžná cena 160 Kč +
Podrobnosti