Femspace

Blog o všech aspektech ženského cyklu. Nejnovější vědecké poznatky, inspirace a rozhovory s odborníky napříč obory.

Jak funguje hormonální antikoncepce?

Na trhu najdeš nespočet způsobů, jak se efektivně chránit před početím, a hormonální antikoncepce je jednou z nejoblíbenějších metod. Ale jakým způsobem vlastně zabraňuje těhotenství a jak ovlivňuje tvůj menstruační cyklus? Přečti si, jak tato metoda funguje a co můžeš očekávat. 

Přečíst

Symptotermální metoda: přirozené plánování početí

Sledování a zaznamenávání menstruačního cyklu je pro ženu mnohem víc než jen předpověď následující menstruace, ale také zdroj cenných informací o těle, zdraví a plodnosti ženy. Zjisti v článku, jak poznat svůj cyklus pomocí symptotermální metody, a jak tyto informace využít pro přirozené plánování početí.

Přečíst

Co je to poševní sekret a jak se mění během cyklu?

Poševní sekret může někdy ženu překvapit, ať už svojí přítomností, množstvím nebo třeba texturou a barvou. Jeho přítomnost je však stejně přirozená, jako třeba sliny. Pravidelné zaznamenávání sekretu ti může předat užitečné informace o tvém těle, menstruačním cyklu či plodném období. Zjisti v článku, co je vlastně poševní sekret.

Přečíst

7 překvapivých způsobů, jak se tělo mění během cyklu

V průběhu menstruačního cyklu prochází ženské tělo mnoha vnitřními i vnějšími změnami, a řada z nich se odvíjí primárně od kolísajících reprodukčních hormonů, které tělo připravují na možnost oplodnění a následné těhotenství.  V článku se podíváme na takové změny, které na sobě můžeš během měsíce pozorovat, ale kterých sis možná dosud nevšimla, nebo sis je třeba s reprodukčními hormony vůbec nespojovala!  Fyzický vzhled Taky máš někdy pocit, že vypadáš úplně jinak než pár dní zpátky, a viníš z toho očekávanou menstruaci? Nejsi daleko od pravdy, fáze cyklu a konkrétně hormony, které menstruaci řídí, totiž do jisté míry skutečně mění tvůj vzhled.  Po skončení menstruace a s blížící se ovulací dává hormon estrogen pleti zdravý lesk, ale ovlivňuje také rovnováhu tekutin, což se může odrazit na...

Přečíst

Jak začít sledovat svůj menstruační cyklus?

Mít přehled ve svém cyklu je navíc užitečné jak pro ženy, které chtějí zvýšit šance na početí, tak i pro ty, které by se těhotenství aktuálně rády vyhnuly. V článku zjistíš, jak začít efektivně sledovat svůj menstruační cyklus a hlavně 3 hlavní důvody, proč se to může vyplatit. 

Přečíst