Jak funguje hormonální antikoncepce?

Jak funguje hormonální antikoncepce?


Na trhu najdeš nespočet způsobů, jak se efektivně chránit před početím, a hormonální antikoncepce je jednou z nejoblíbenějších metod. Ale jakým způsobem vlastně zabraňuje těhotenství a jak ovlivňuje tvůj menstruační cyklus? Přečti si, jak tato metoda funguje a co můžeš očekávat. 

Jak hormonální antikoncepce zabraňuje početí?

Hormonální antikoncepce se obvykle vyskytuje ve formě tablet, náplastí, injekcí, kroužků či (hormonálních) tělísek. Tento typ antikoncepce využívá syntetické hormony k zabránění těhotenství. Může se jednat o samotný hormon progestin, syntetickou verzi progesteronu, nebo kombinaci progestinu a estrogenu.

Hormonální antikoncepce zabraňuje početí zejména tím, že:

  • Potlačuje produkci některých pohlavních hormonů, a tím zabraňuje ovulaci u některých žen (jiné ženy mohou stále ovulovat)
  • Zahušťuje cervikální hlen a ztěžuje spermiím proplouvat skrz něj
  • Mění děložní výstelku, což znemožňuje implantaci vajíčka v případě, že by došlo k oplodnění spermií

Mám během užívání HA menstruaci?

Menstruační období označuje odlupování děložní sliznice, ke kterému dochází v důsledku poklesu hormonů, když uvolněné vajíčko není oplodněno. V tomto procesu je tedy nezbytná ovulace. Hormonální menstruace ovlivňuje menstruační cyklus pomocí syntetických hormonů. Ve chvíli, kdy hormonální antikoncepce zabraňuje ovulaci, nedostaví se ani přirozená menstruace. Místo ní se během očekávaného týdne v měsíci objeví tzv. krvácení z vysazení, které je způsobeno poklesem hladiny hormonů, když dočasně přestáváš užívat aktivní pilulky (či náplasti a další metody). 

Hormonální a nehormonální antikoncepční metody

Formu antikoncepce, která zabraňuje těhotenství prostřednictvím syntetických hormonů, najdeš v různých podobách: orální pilulky, injekce, náplasti nebo (hormonální) nitroděložní tělísko.

Lze se však efektivně chránit i bez hormonů: kondom, spermicidní gely, nehormonální nitroděložní tělísko, pesar či diafragma nebo přirozené plánování těhotenství, kam spadá třeba i symptotermální metoda, která je založena na měření bazální tělesné teploty, sledování změn cervikální tekutiny, délky cyklu a dalších doprovodných symptomů.

Každá z metod může mít své benefity i nevýhody, je však jen na tobě, která forma antikoncepce ti bude vyhovovat a kterou si zvolíš. 

Co si ještě přečíst na FEMSPACE? 


Máš otázky ohledně menstruačního cyklu a ženského zdraví? Zeptej se v naší Femvie poradně zdarma.

Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!

S láskou

Tým Femvie 

Produkty v tomto článku