PMS: 5 znaků, že tvá menstruace brzy přijde

PMS: 5 znaků, že tvá menstruace brzy přijde


Taky dokážeš několik dní dopředu s jistotou předpovědět příchod své menstruace? V tomto článku ti přinášíme nejčastější premenstruační příznaky, které mohou naznačovat, že tvá menstruace už je pravděpodobně za rohem. 

Co je to premenstruační syndrom (PMS)? 

Premenstruační syndrom je souhrn fyzických či emocionálních příznaků objevujících se v pozdní luteální fázi, přibližně týden před nástupem menstruace. Příčina vzniku PMS není zcela známá. Premenstruační symptomy se mohou objevovat v důsledku kolísání hormonů v druhé části cyklu, ale významný vliv na přítomnost či zhoršení příznaků má také životní styl či aktuální psychické rozpoložení. 

5 znaků, že menstruace brzy přijde

Bolest a křeče

Dysmenorea neboli bolest při menstruaci patří mezi nejčastější ženské potíže spojené s menstruačním cyklem, s nimiž se setkává více než 50 % žen po celém světě. Křeče jsou primárně způsobeny zánětlivými chemikáliemi zvanými prostaglandiny, které jsou uvolňovány děložní výstelkou, což může vést ke kontrakcím a bolestem v období blížící se menstruace a během ní. (1) Dysmenorea však není označení pouze pro křečovité bolesti. Mezi další související příznaky patří také bolesti spodních zad či třísel, únava a pocity slabosti, nevolnost či bolesti hlavy. 

Jaké menstruační red flags bys nikdy neměla ignorovat? Přečti si článek TADY >>> 

Citlivost prsou

Nárůst progesteronu během luteální fáze způsobuje růst mléčných žláz, a v tomto období tak můžeš pozorovat otok prsou, zvýšenou citlivost nebo i mírnou bolest. Ne vždy se však nutně jedná o symptom premenstruačního syndromu. V některých případech může jít o počáteční znak těhotenství. (2)

Zvýšená únava 

Menstruační cyklus a kolísající hladiny estrogenu a progesteronu mohou mít dopad na kvalitu spánku a celkovou energii. Z výzkumů dokonce vyplývá, že až 7 z 10 žen před menstruací zaznamenává změny spánkového vzorce, a tzv. premenstruační nespavost se tak řadí mezi poměrně časté symptomy PMS. (3)

Změna cervikální tekutiny

Cervikální hlen se mění v průběhu cyklu a v plodném období pomáhá spermiím se snáze dostat ke zralému vajíčku. Těsně před menstruací je jeho konzistence naopak lepkavá nebo ho vůbec nemusíš pozorovat. (4)

Co je to poševní sekret a jak se mění během cyklu? To se dozvíš TADY >>>

Zadržování vody

Kolísání hormonů v druhé části cyklu může vést k zadržování tekutin v těle, proto se těsně před nástupem menstruace můžeš cítit nafouklá. (5) Navíc však v důsledku zadržování vody můžeš zaznamenat také dočasnou změnu v tělesné hmotnosti. 

Co si ještě přečíst na FEMSPACE? 


Máš otázky ohledně menstruačního cyklu a ženského zdraví? Zeptej se v naší Femvie poradně zdarma.

Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!

S láskou

Tým Femvie