Hnědý výtok nebo krvácení mimo menstruaci může být občas znepokojující. Může za tím stát mnoho důvodů, od přirozeně kolísajících hormonů až po vážnější zdravotní stavy, které je třeba konzultovat s lékařem. V tomto článku si několik možných příčin krvácení mimo menstruaci shrneme.
Menstruace, mimomenstruační krvácení a špinění
Začneme trochou terminologie. Pokud během menstruačního cyklu nedošlo po ovulaci k oplodnění, během menstruace se děloha zbavuje výstelky. Menstruace přichází u zdravého cyklu každých 21 až 35 dní a za její začátek považujeme první den krvácení. Toto období trvá obvykle 5-7 dní.
Pokud zaznamenáš krvácení během menstruačního cyklu mimo své menstruační období, označujeme to jako intermenstruační krvácení.
Špinění je definováno jako krvavý vaginální výtok, který se vyskytuje ve formě několika kapek světle růžové či hnědé barvy a nevyžaduje použití menstruační ochrany, jako je vložka, tampon či třeba kalíšek. Pro někoho však může být pohodlnější v takové chvíli sáhnout po intimní slipové vložce.
Možné důvody špinění a krvácení mimo menstruaci
Případů, kdy se můžeš setkat se špiněním nebo krvácením mimo menstruaci, může být hned několik:
Před menstruací (a po ní)
Jedním ze znaků blížící se menstruace je přítomnost tmavého výtoku. Dle studie z roku 2020 se přibližně 41 % žen setkalo se špiněním alespoň jeden den před menstruací. (1) Pokud je to i tvůj případ, pravděpodobně není důvod se znepokojovat. Jak se menstruace postupně chýlí ke konci, opět můžeš zaznamenat tmavě zbarvenou krevní tekutinu. Krevní tok je totiž v této chvíli už pomalejší, takže je delší dobu vystaven kyslíku a tmavne.
Ovulační krvácení
Ovulace je moment přibližně uprostřed cyklu, kdy vaječník uvolňuje zralé vajíčko, které je připraveno na oplodnění spermií. Ovulace obvykle trvá 12 až 24 hodin a během této doby se můžeš setkat s mírným špiněním světle hnědé či růžové barvy. Jelikož se v této době tvoří více cervikálního hlenu, který spermiím pomáhá průchodu k vajíčku, krvavý výtok se s cervikální tekutinou může smíchat a může svou konzistencí připomínat syrový vaječný bílek.
Období perimenopauzy
Perimenopauza je období předcházející menopauze. Ženské reprodukční hormony postupně klesají a ženy se mohou vlivem hormonálních výkyvů setkat s řadou symptomů, včetně změn v menstruačním cyklu. Periody tak mohou být delší nebo naopak kratší, než je žena zvyklá. (2)
Krvácení po pohlavním styku
Při masturbaci nebo po pohlavním styku může v důsledku nedostatečné lubrikace docházet k drobným poraněním, které může vést ke špinění nebo slabému krvácení, tzv. postkoitálnímu krvácení. Obvykle není důvod k obavám, pokud se však s krvácením po vaginálním styku setkáváš na pravidelné bázi nebo ztrácíš značné množství krve, obrať se na svého lékaře. (3)
V těhotenství
Přibližně 25 % těhotných žen má v prvním trimestru zkušenost se slabým krvácením či špiněním. Špinění je jedním z častých raných znaků těhotenství; může souviset s implantací embrya do dělohy, nebo ke slabému krvácení dochází v důsledku hormonálních změn, které s těhotenstvím nastávají. Další možné příčiny krvácení v těhotenství zahrnují také mimoděložní těhotenství či samovolný potrat, při němž mohou krvácení doprovázet také bolesti. (4)
Další možné důvody
Kromě výše uvedených příčin je špinění také poměrně obvyklý jev při nasazení nové formy hormonální antikoncepce, zejména v prvních měsících. Můžeš se s tím setkat například v případě pilulek, antikoncepčních náplastí nebo nitroděložního tělíska. (5)
Špinění či krvácení mimo menstruaci může být důsledkem některých zdravotních stavů, jako je endometrióza, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), nebo se špinění může objevit v případě pohlavně přenosných infekcí. Pokud tě tedy znepokojuje špinění mimo menstruaci, doporučujeme kontaktovat svého lékaře a zjistit možné příčiny a včas předejít potížím.
Nauč se sledovat svůj cyklus
Pravidelné záznamy menstruačního cyklu mohou poskytnout daleko více informací než jen očekávaný příchod menstruace. Pokud chceš mít přehled o své menstruaci, dnech krvácení (a špinění) a všech doprovodných symptomech, nadešel správný čas ponořit se do sledování cyklu.
Všechno, co potřebuješ vědět o menstruačním cyklu od A po Z, se naučíš v našem webináři Harmonie cyklu. V navazujícím webináři Symptotermální metoda v praxi tě naučíme, jak efektivně sledovat a zaznamenávat všechny symptomy tvého cyklu.
Co si ještě přečíst na FEMSPACE?
- Krevní sraženiny během menstruace
- Menstruační *red flags*: 7 signálů, na které si dát pozor
- Jak funguje hormonální antikoncepce
- Jak začít sledovat svůj menstruační cyklus
- Co je to poševní sekret a jak se mění během cyklu?
- 4 výhody menstruačních potřeb z organické BIO bavlny
Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!
S láskou
tým Femvie