Menstruační příznaky, které možná neznáš

Menstruační příznaky, které možná neznáš


Bolestivé křeče při menstruaci, citlivost prsou nebo změny nálad premenstruačním období zná asi většina z nás. Menstruace ale vypadá u každého jinak a to, co je třeba pro tvé dny téměř běžné a typické, tvoje kamarádka možná nikdy nezažila ani o tom neslyšela.

Pojďme představit 5 méně známých menstruačních symptomů, o kterých se tak často nemluví, ale řada žen se s nimi setkává na pravidelné měsíční bázi. 

Bolest kloubů a svalů

Během menstruace můžeš zaznamenat nepohodlí a bolest kloubů či svalů, kterou může vyvolat řada různých příčin, včetně kolísajících hladin reprodukčních hormonů a nárůstu prostaglandinů. 

V případě svalového napětí a bolesti je typická zejména bolest zadních stehen či celkově nohou. Během menstruace tělo produkuje prostaglandiny, chemické látky, které napomáhají děloze se stáhnout a zbavit se výstelky. (1) Tyto kontrakce mohou ovlivnit okolní krevní cévy, nervy a svaly, včetně těch na nohou, a způsobit bolest nebo křeče. Hormonální změny během menstruačního cyklu mohou také ovlivnit krevní oběh a vést k zadržování vody, což obecně postihuje především spodní část těla. 

Menstruační migréna 

Odhadem trpí migrénou jedna z pěti žen. (2) Migréna postihuje více ženy než muže a existuje známá souvislost mezi migrénou a hormonálními změnami v průběhu života ženy. (3) Hlavní příčinou menstruační migrény je kolísání hladiny estrogenu během menstruačního cyklu. (4) Hladina estrogenu stoupá těsně před ovulací a poté prudce klesá, když začíná menstruace. Při menstruační migréně může hrát důležitou roli právě tento pokles estrogenu, ale také vyšší hladiny prostaglandinů. 

Rozlišujeme dva typy menstruační migrény. Prvním z nich je menstruační migréna vyskytující se výhradně při menstruaci, bez záchvatů v jiných obdobích měsíce. Druhým z typů je migrény, která se vyskytuje i v jiných fázích cyklu, takže zatímco hormonální spouštěč hraje stále důležitou roli, žena může migrénou trpět častěji, nejen ve dnech v blízkosti menstruace.

Bolest konečníku 

Během menstruace se vedle bolesti v podbřišku můžeš setkat také s křečovitou bolestí v hýždích nebo přímo v konečníku. A opět v tom mohou hrát roli nám už dobře známé prostaglandiny. I když jsou tyto hormony nezbytné v procesu odloučení části děložní výstelky při menstruaci, jejich nadměrná produkce může ovlivnit i ostatní oblasti pánevního dna, jako je třeba právě konečník. 

Zácpa nebo průjem

S blížící se menstruací a v průběhu krvácení můžeš zaznamenat změnu frekvence a konzistence stolice, jako je zácpa nebo naopak průjem, nebo se můžeš setkat s dalšími gastrointestinálními příznaky typu nadýmání či křeče v břiše.

Za změny ve stolici mohou být zodpovědné hormonální výkyvy v průběhu cyklu. Hormon progesteron cestu potravy gastrointestinálním traktem zpomaluje. Proto se během luteální fáze, kdy jsou hladiny progesteronu na vrcholu, můžeš setkat se zácpou. S přicházející menstruací progesteron klesá a stoupají hladiny prostaglandinů. To naopak vede k rychlejšímu pohybu potravy v gastrointestinálním traktu a v prvních dnech menstruace může zácpu či normální stolici vystřídat průjem. (5)

Náš výběr potravin v průběhu cyklu a zejména v pozdní luteální fázi také hraje svoji roli. S blížící se menstruací se mohou měnit naše chutě a stravovací vzorce. V těchto dnech tak možná mnohem raději sáhneme po potravinách s vyšším obsahem cukru nebo tuku a menším množstvím vlákniny a to se může odrazit na pozdějším vyprazdňování. 

Bolesti vulvy 

Vulva je označení pro vnější ženské pohlavní orgány, na které rozlišujeme stydké pysky, klitoris, poševní předsíň, v níž ústí močová trubice a poševní vchod. Některé ženy v období menstruace mohou zaznamenat bolest či nepohodlí vulvy. Příčinou mohou být hormonální změny během menstruačního cyklu, které mohou ovlivnit průtok krve, zvýšit citlivost nebo způsobit otoky v této oblasti.

Nezapomínejme ani na roli intimních produktů. Vložky a jiné menstruační potřeby mohou způsobit tření v intimních oblastech, což může způsobit podráždění nebo poškození pokožky, zejména v případě, že je nosíme příliš dlouho nebo pokud materiál není dostatečně prodyšný. Naše vložky a tampony ze 100% organické bavlny zajišťují perfektní prodyšnost a intimní partie se nezapaří ani neodřou o umělá vlákna. 

Mezi další potenciální stavy, které mohou způsobit bolesti vulvy, patří vulvodynie, tedy chronická vulvární bolest bez známé příčiny, vaginální infekce, pohlavně přenosné infekce (STI) či endometrióza. (6, 7)

Co si ještě přečíst na Femspace?

Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!

S láskou

Tým Femvie

 

Produkty v tomto článku

Bezstarostné předplatné Běžná cena 320 Kč +
Podrobnosti
Premenstruální komplex (60 kapslí) Běžná cena 1.050 Kč
Podrobnosti
Vstupní konzultace (1x 90 min online) Běžná cena 1.000 Kč
Podrobnosti