Průměrně trpí endometriózou 1 z 10 žen po celém světě, získat jednoznačnou diagnózu však může trvat až 10 let. Jak se projevy nemoci mohou měnit v průběhu života ženy? A jak rozeznat „běžnou“ menstruační bolest od endometriózy?
Co je endometrióza?
Endometrióza je stav, při němž se tkáň podobná děložní sliznici (endometrium) nachází mimo dělohu, například na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři či ve střevě. Nesprávně umístěná tkáň stejně jako výstelka v naší děloze reaguje na pravidelné hormonální výkyvy. Roste, rozpadá se a při menstruaci krvácí, což spouští zánětlivou reakci a často vede k bolestivé menstruaci a řadě dalších nepříjemných symptomů.
Mám bolestivou menstruaci. Může to být endometrióza?
Období menstruace často doprovází různé symptomy, včetně únavy, náladovosti, citlivosti prsou nebo změn na pleti, a až 50–90 % žen po celém světě se někdy během života setká s bolestivou menstruací. (1)
Bolest a křeče při menstruaci jsou typickým znakem endometriózy. Ale zatímco „běžné“ menstruační bolesti mohou zcela nebo částečně ulevit volně dostupné léky, odpočinek, teplé obklady na břicho, jemná masáž, bylinky či protažení, v případě endometriózy může být bolest tak závažná, že ženu úplně vyloučí z každodenního fungování a obvyklé postupy nestačí.
Další projevy endometriózy mohou zahrnovat (2):
-
chronickou pánevní bolest (během menstruace i mimo ni)
-
bolest při pohlavním styku
-
bolest či diskomfort při močení nebo vyprazdňování
-
problémy s plodností
-
nepravidelnou menstruaci
-
silné menstruační krvácení či krvácení mimo cyklus
-
únavu a celkové vyčerpání
-
další gastrointestinální problémy: nadýmání, průjem, zácpa, nevolnost a další
Endometrióza však často nenapadá pouze oblast pánve, ale postihuje celé tělo. Výzkumy například ukazují, že ženy s endometriózou mají vyšší míru deprese a úzkosti. (3)
Pokud tě některé z výše uvedených příznaků trápí nebo máš na endometriózu či jiný zdravotní problém podezření, co nejdříve se obrať na svého lékaře, abyste včas odhalili příčiny potíží.
O těchto menstruačních příznacích jsi možná neslyšela. Přečti si celý článek zde.
Endometrióza v průběhu života
Endometrióza může v průběhu života ženy procházet různými změnami, v závislosti na hormonálních výkyvech a životních fázích:
Dospívání
První příznaky endometriózy se mohou objevit již v období dospívání s příchodem první menstruace (menarche). V této době bývá obtížné onemocnění diagnostikovat, mimo jiné proto, že silnou menstruační bolest, která se s endometriózou často pojí, může mnoho dívek i dospělých žen považovat za něco normálního. Typickými projevy mohou být bolestivá menstruace (dysmenorea), bolesti břicha mimo menstruaci a bolest či diskomfort při močení nebo vyprazdňování.
Reprodukční věk
V reprodukčním věku bývá endometrióza obvykle nejaktivnější, protože je závislá na hormonálním cyklu. Hormon estrogen podporuje růst endometria, což způsobuje zánět a bolest. Ženy mohou zažívat velmi silné menstruační bolesti, chronickou pánevní bolest, bolest při pohlavním styku a problémy s plodností. Mnohé ženy se v tomto období potýkají také s nepravidelnou menstruací nebo nadměrným krvácením.
Těhotenství
S těhotenstvím mohou příznaky endometriózy ustoupit. Během těhotenství totiž klesají hladiny estrogenu, a protože je endometrióza do značné míry na tomto hormonu závislá, obvyklé bolesti nebo jiné nepříjemné symptomy endometriózy se mohou utlumit nebo na určitou dobu zcela zmizet. Jakmile se však po porodu dostaví pravidelná menstruace, symptomy se pod vlivem hormonálních výkyvů mohou opět vrátit nebo dokonce zhoršit.
Menopauza
Jak s postupem věku hladiny estrogenu klesají, endometrióza může být stále méně aktivní a symptomy se časem nemusí již vůbec objevovat. Nicméně i po menopauze mohou některé ženy s endometriózou stále zažívat určité příznaky nemoci, zejména pokud užívají hormonální substituční terapii, která může zvyšovat hladinu estrogenu v těle.
Přečti si, jak se menstruace mění s věkem.
Endometrióza na pracovišti
Endometrióza postihuje celosvětově 10 až 15 % žen v reprodukčním věku a její diagnóza v průměru trvá 7 až 10 let. (4) Během tohoto období mnohdy ženy čelí chronickým bolestem, které mohou ovlivňovat jejich každodenní život včetně pracovní produktivity.
Z Femvie studie vyplývá, že čtvrtina žen má podezření na nějaké zdravotní komplikace spojené s hormonálním zdravím, kam právě endometrióza může spadat. Téměř čtvrtina žen v dotazníku uvedla, že menstruační bolesti pravidelně narušují jejich pracovní produktivitu. Přesto však 64 % žen necítí žádnou podporu od svých nadřízených, pokud potřebují upravit pracovní podmínky během menstruace.
Tato data nám ukazují, jak je důležité na pracovištích otevřít téma hormonálního zdraví a více mluvit o problémech spojených s menstruací, včetně zdravotních stavů, jako je endometrióza. Je třeba zaměřit se na to, jak tyto obtíže ovlivňují ženy v zaměstnání, a hledat způsoby, jak ze strany nadřízených poskytnout podporu, která ženám pomůže zvládat tyto výzvy, aniž by musely obětovat svou pracovní produktivitu nebo zdraví.
Výsledky Femvie studie, včetně konkrétních návrhů na zlepšení pracovních podmínek během menstruace, si můžeš stáhnout v PDF dokumentu Menstruace a menstruační hygiena na pracovišti ZDE.
Ještě by tě mohlo zajímat z blogu Femspace:
Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!
S láskou
tým Femvie