Značná část žen po celém světě se setkává s premenstruačními příznaky, jako jsou výkyvy nálad, citlivost prsou, problémy se spánkem, nadýmání či křeče v podbřišku. Někdy však nastanou případy, kdy se sice známé projevy v luteální fázi objeví, ale menstruace nedorazí. Přečti si o možných příčinách.
Jak funguje menstruační cyklus
Pojďme si nejdříve krátce zopakovat, jak menstruační cyklus vlastně funguje. Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem před začátkem dalšího menstruačního krvácení. Zdravý cyklus, ve kterém pravidelně probíhá ovulace a hormony jsou v každé fázi ve správné úrovni, se obvykle pohybuje v rozmezí od 21 do 35 dní. Délka cyklus se však může lišit měsíc od měsíce.
Takže… proč se někdy můžeš setkat s premenstruačními příznaky, ale menstruace se neobjeví?
Možné příčiny menstruačních příznaků bez menstruace
Těhotenství
Tahle možnost nejspíš většině z nás naskočí jako první. Není se čemu divit, zpoždění menstruace je jedním z raných znaků těhotenství. Zároveň se však některé projevy v prvních dnech a týdnech těhotenství mohou shodovat s projevy premenstruačního syndromu, jako je špinění, citlivost prsou či únava a problémy se spánkem. Proto určitě není od věci skočit si v takovém případě do lékárny pro těhotenský test.
Nízká tělesná hmotnost
Velmi nízká hmotnost nebo rychlá ztráta tělesného tuku může v mnoha ohledech ovlivnit průběh menstruačního cyklu, včetně zpoždění menstruace. Prudký pokles hmotnosti, zejména v kombinaci se stresem, může vést ke anovulačnímu cyklu a menstruačním dysfunkcím. (1) Menstruace tak daný cyklus nemusí dorazit, ale ty se i přesto můžeš setkat s některými premenstruačními příznaky.
Nadměrné cvičení
Sport a pravidelná fyzická aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Nic se však nemá přehánět, a naopak intenzivní cvičení a náročné tréninky mohou rozhodit hormonální rovnováhu a ovlivnit průběh menstruace.
Výsledky studie z roku 2010 naznačují, že až polovina žen, které intenzivně cvičí, může zažívat drobné poruchy menstruačního cyklu, jako je ovulace či nepravidelnosti, a jedna třetina cvičících žen může mít amenoreu, tedy chybějící menstruaci. (2)
Stres
Přestože je stres přirozenou součástí našeho života, může mít zásadní dopad na naše zdraví i na ženský menstruační cyklus. (3) A příliš nezáleží na tom, zda se jedná o stres spojený s prací, aktuální životní situací, stravovacími či pohybovými návyky nebo cestováním.
Léky
Některé léky mohou ovlivnit hladiny hormonů, které regulují menstruační cyklus. V první řadě se může jednat například o antidepresiva či léky na ředění krve, jejichž vedlejším efektem mohou být změny na menstruaci. (4)
Dále do této kategorie spadá také hormonální antikoncepce, která obsahuje syntetické hormony. Ty zabraňují početí tím, že potlačují ovulaci a znemožňují implantaci vajíčka v případě, že by došlo k oplodnění spermií. Pokud jsi nedávno začala užívat tuto formu antikoncepce, může chvíli trvat, než se tvé tělo aklimatizuje na nové hormony. Během této doby se můžeš setkat s nepravidelným krvácením, zatímco stále pociťuješ typicky známé menstruační příznaky. A podobnou situaci můžeš začít také při vysazení antikoncepce.
Zdravotní stavy
Některé zdravotní stavy, jako je syndrom polycystických vaječníků nebo poruchy funkce štítné žlázy, mohou být dopad na průběh menstruačního cyklu. PCOS postihuje 6-12 % žen v plodném věku po celém světě a jedná se o metabolický a hormonální stav, při němž v ženském těle dochází k nadměrné produkci tzv. androgenů, mužských hormonů. (5)
Příznaky PCOS jsou velmi různé, ale jedním z nich je abnormální menstruační cyklus, což má za následek nepravidelnou nebo opožděnou menstruaci.
Štítná žláza reguluje mnoho metabolických a hormonálních funkcí, včetně tělesné teploty, srdeční frekvence nebo menstruačního cyklu. Pokud je její funkce narušená, tedy nepracuje dostatečně nebo je naopak hyperaktivní, může se to odrazit na pravidelnosti cyklu a dalších menstruačních projevech. (6)
Pro maximální pohodlí během cyklu
Sestavili jsme výhodný balíček oblíbených produktů pro ženy, které trápí menstruační křeče a nepříjemnosti během menstruačního cyklu. Aneb všechno, co potřebuješ pro maximální pohodlí před menstruací a během dnů krvácení.
Co si ještě přečíst na FEMSPACE?
- Menstruační *red flags*: 7 signálů, na které si dát pozor
- Jak začít sledovat svůj menstruační cyklus
- Jak na plavání během menstruace?
- Může cestování ovlivnit tvou menstruaci?
- PMS: 5 znaků, že tvá menstruace brzy přijde
- 4 výhody menstruačních potřeb z organické BIO bavlny
Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!