5 častých mýtů o adenomyóze

5 častých mýtů o adenomyóze


Duben je měsícem zvyšování povědomí o adenomyóze. I když je adenomyóza poměrně častým onemocněním, stále je z velké části zahalena tajemstvím. Pojďme si v článku vyvrátit 5 častých mýtů, které se s ní pojí.

Co je adenomyóza?

Adenomyóza je stav, při kterém výstelka děložní sliznice (endometrium) prorůstá do svaloviny dělohy. Tyto buňky se během menstruace chovají stejně jako v děložní dutině – krvácí. Protože jsou však uzavřeny ve svalové vrstvě, krev nemůže volně odtékat. Vytváří se tak malé kapsy krve uvnitř svalové tkáně, což může způsobovat tlak v podbřišku, bolestivou menstruaci a další nepříjemné symptomy.

Mýtus č. 1: Adenomyóza se vždy projevuje silnou a bolestivou menstruací

Silné menstruační krvácení, bolest nebo nepohodlí v oblasti pánve jsou častými příznaky adenomyózy, nemusí se však nutně objevovat u všech pacientek. Adenomyóza postihuje přibližně jednu z deseti žen, přesto o ní mnoho z nich neví – téměř třetina totiž nemá žádné příznaky. (1) Naopak ne vždy končí výčet symptomů u bolestivé menstruace. Mnohé ženy trápí také tlak na močový měchýř či konečník, bolest při pohlavním styku nebo chronická únava.

Migréna nebo bolest vulvy? Přečti si článek o menstruačních příznacích, které možná neznáš. 

Mýtus č. 2: Adenomyóza je to stejné co endometrióza

Přestože adenomyóza a endometrióza sdílejí řadu podobností, jedná se o dva odlišné stavy. U endometriózy tkáň podobná děložní výstelce roste mimo děložní dutinu a přilne k vnější straně dělohy nebo k dalším orgánům, nejčastěji v oblasti břicha. V případě adenomyózy děložní buňky prorůstají do svalové stěny dělohy, konkrétně do hladkého svalu mezi její vnitřní a vnější vrstvou. 

Přestože se tyto dvě diagnózy liší, vzájemně se nevylučují. Existují studie, které naznačují, že u žen s adenomyózou se současně může vyskytovat také endometrióza. (2

Mýtus č. 3: Adenomyóza nutně vede k neplodnosti

Adenomyóza vede k chronickým zánětům v děložní tkáni, což může ovlivnit strukturu děložní sliznice a vytvářet nehostinné prostředí pro oplodněné vajíčko. To může snížit šanci na úspěšnou implantaci embrya a udržení těhotenství. V těžkých případech může adenomyóza vést k neplodnosti, ale neznamená to, že by vždy bránila otěhotnění.

Určit, do jaké míry je adenomyóza příčinou problémů s početím, může být složité, jelikož jde často o kombinaci několika faktorů. Statisticky se s endometriózou potýkají starší ženy a s přibývajícím věkem přirozeně klesá kvalita a počet vajíček. Adenomyóza se navíc často vyskytuje společně s endometriózou nebo děložními myomy, které mohou rovněž ovlivnit plodnost. Mnoho žen s adenomyózou však stále může otěhotnět, a to i bez nutnosti léčby. Existují také možnosti, jak podpořit plodnost žen s adenomyózou, včetně asistované reprodukce.

Přečti si příběh ženy: Nechala jsem si zmrazit vajíčka

Mýtus č. 4: Těhotenství léčí adenomyózu

Adenomyóza je silně závislá na hladině hormonu estrogenu a během těhotenství může docházet k dočasnému zmírnění příznaků, protože hormonální změny v tomto období mohou stav potlačit. Po porodu se však příznaky často vrací. Navíc přirozený porod nebo operace dělohy, jako je císařský řez či odstranění fibroidů, mohou vést k rozsáhlým změnám v děloze, což může symptomy zhoršit. Těhotenství tedy může příznaky dočasně zmírnit, ale nemělo by být považováno za jedinou nebo trvalou léčbu adenomyózy.

Mýtus č. 5: Jedinou nadějí je hysterektomie

Metody léčby adenomyózy se odvíjí od závažnosti příznaků a také od toho, zda žena plánuje otěhotnět. Hormonální léčba je jedním z běžných postupů, který pomáhá regulovat menstruační cyklus, zpomalovat růst děložní sliznice a zmírňovat tak příznaky. Další možností může být embolizace děložních tepen. Tato metoda snižuje přívod krve do postižené tkáně, což může vést k úlevě od obtíží. V krajních případech, kdy jiné metody selhaly a žena neplánuje těhotenství, může být zvažována hysterektomie, chirurgické odstranění dělohy, které představuje trvalé řešení adenomyózy.

Máš podezření na adenomyózu?  

Adenomyóza a její příznaky mohou někdy působit téměř neviditelně pro tvé okolí a kvůli různorodým a nespecifickým symptomům může být její diagnóza běh na dlouhou trať. To ale neznamená, že by tvé symptomy byly „jen v tvé hlavě“, nebo že by bolest měla být přirozenou součástí tvého menstruačního cyklu. 

Pokud máš však podezření na adenomyózu (či endometriózu), nepodceňuj své potíže a nenech to zajít příliš daleko. Monitoruj si svůj menstruační cyklus a zaznamenávej si své příznaky, vše konzultuj s lékaři a nenech se odbýt.

Máš zkušenosti s problémovou menstruací nebo ti byla diagnostikována adenomyóza, endometrióza či PCOS a ráda bys svůj příběh sdílela? Napiš nám na poradna@femvie.com

Co si ještě přečíst na blogu Femspace? 

Nezapomeň nás sledovat na Instagramu, ať víš vždy jako první o všech novinkách na blogu Femspace nebo na Femvie e-shopu!

S láskou

tým Femvie

Produkty v tomto článku

BIO tampony Běžná cena 140 Kč +
Podrobnosti
BIO vložky Běžná cena 160 Kč +
Podrobnosti
Endometrióza komplex (90 kapslí) Běžná cena 1.170 Kč
Podrobnosti